A nevető “negyedik” – a repce biztos helye a vetésforgóban!
09.07.2025
Egy újabb aszályos nyári szezon sújtja a tavaszi kultúrákat, különösen a kukoricát melynek terméskilátásai hétről-hétre romlanak. Közben országszerte javában zajlik az őszi vetésű kultúrák, azon belül a repce betakarítása. Az első adatok alapján a repcehozamok a tavalyi évhez képest sokkal jobban alakulnak.
Azon termelő partnereink, akik a BASF InVigor® hibrideket választották 2024 őszén, nem csalódtak. Az InVigor® repcehibridek terméseredmény north_east térképén a 2024/25-ös üzemi eredményeket látjuk, melyből egyértelműen kirajzolódik, hogy mind a hagyományos (InVigor 2040, InV1170, InV1310), mind pedig a Clearfield® (InV1266 CL) genetikáink kimagasló hozamokkal zárják a 2025-ös szezont. Nem ritkák a 4 tonna fölötti üzemi átlagok.
A north_east legújabb hibridek közül az InVigor 2040-et érdemes kiemelni, mely az idei évben mutatta meg igazán kimagasló teljesítményét. Pedig a 2024/25-ös év sem volt kegyes a repcéhez, kezdve a rendkívül száraz augusztustól a hideg novemberen át, a csapadékmentes télen keresztül a becőtelítődésre beköszöntött korai aszályig. Mindezek ellenére az InVigor 2040 képes volt több üzemben is a 4 t/ha üzemi átlagot meghaladni 2025-ben.
Már a kora őszi fejlődése is erőteljes, sok esetben eltér a többi hibridtől. Mély, kékes árnyalatot vesz fel és erős vigorral fejlődik. Kora tavasszal az elsők között ugrik el a mezőnytől és ezt követően mégdinamikusabb fejlődést mutat. A kiválasztási folyamatban megkönnyítette a dolgunkat, hiszen a bonitálások során mondhatni mindig osztályelső volt. Annak ellenére, hogy egy kissé magasabb hibrid, nem tapasztaltunk megdőlést az állományban, erős stabil szár jellemezte. Átlagos magasságú, intenzív körülmények között 155-170 cm. Betegségtoleranciája a Magyarországon károsító kórokozókkal szemben igen jó, a fómás szárákkal szemben pedig LRM7 rezisztenciagénnel védett.
A téli periódusban egyre gyakoribb az 1-2 hetes felmelegedést követő erőteljes visszahűlés, ami a kora tavaszi időszakig eltarthat. Alapvetően minden hibrid esetében tapasztalunk negatív hatást a fagyokat követően, de nem mindegyik hibrid reagál azonosan. Az nemzetközi és magyarországi kísérletek alapján is egyértelmű, hogy az InVigor 2040 ezeket a nem várt hideghatásokat igen jól tolerálja.
Tőszámkísérleteink alapján 375.000-450.000 tőszámnál mértük ki a legstabilabb reakciót. Erőteljes, dinamikus fejlődése lehetővé teszi a sávos művelésbe való beillesztését.
Mára alapvető tulajdonság a kipergés-ellenállóság, amit az InVigor 2040 esetében a maximumra tökéletesítettünk.
Az idei szezonban a magas hozamok mellett a repce felvásárlási ára is kedvezően alakult. A tonnánként 190 ezer Ft-os ár kétéves csúcsot jelent és ez jelentősen javít a kultúra jövedelmezőségén, ezáltal a megítélésén is. A felvásárlási árak aktuális alakulását az alábbi linken találja: north_east Terményárak
A repcebetakarítás után és az őszi kultúrák vetése előtt érdemes a saját gazdaságon belül a növény jövedelemezőségével a gazdaságunk vagy akár az adott táblánk szintjén tisztában lenni. Ezt megkönnyítendő az idei évtől ingyenesen elérhető a north_east “Szántóföldi profitkalkulátor” , mellyel a jövedelmezőséget egyszerűen kiszámolhatjuk.
A jövedelemezőségi kalkulátort modellgazdaságok adataival előre kitöltöttük, így nem kell mást tennünk, mint a saját gazdaságunk adataival felülírni (Tipp: ahová nem írunk adatot, oda “0”-t be kell írnunk). Az így kiszámolt adatokat egyszerűen le tudjuk menteni.
Minden adott volt az idei évben, hogy a repce ismét sikernövény legyen és a kalászos, a kukorica és a napraforgó mellett bebiztosítsa magát a 2025-ös őszi vetésszerkezetben “nevető negyedikként”.
Dr. Vanó Imre
BASF Hungária Kft.