Iratkozzon fel hírleveleinkre és egyéb szakmai anyagainkra!
Tovább

InVigor® repcehibridek – fagyos körülmények között

A 2021/22-es szezon ismét bebizonyította számunkra, hogy a növénytermesztésben minden év egy teljesen új arcát tudja mutatni. Ebben a szezonban nemcsak minden idők legmarkánsabb aszályával kellett megküzdeniük kultúrnövényeinknek, hanem emellett egy erőteljes hideghatás is befolyásolta őket a kora tavaszi időszakban. Ezek a szinte egymást követő stresszfaktorok feladták a leckét a sikeres termesztésnek. Annak ellenére, hogy nincs olyan év, hogy ne arról kelljen beszéljünk, milyen negatív hatások voltak a termesztési szezonban, megpróbálunk pár hasznos információt is gyűjteni fejlesztéseinkből ezen tényezők mellett, amelyek a jövőt tekintve gyümölcsözőek lehetnek.

Az InVigor® név egybecsenghet a kiváló stressztoleranciával, hiszen az elmúlt évek terméseredményeiből is erre lehet következtetni. Ám ritkán van lehetőségünk a hibridek télállóságát és főként a tavaszi fagykárt vizsgálat alá venni. A 2022-es év tavaszán az egyik kísérleti blokkunkban egy erőteljes hideghatás volt megfigyelhető, mely kihívások elé állította az éppen aktív periódusba lépő fajtasort (1. kép).

1. kép: Kora tavaszi fagykárt szenvedett hibrid repce

Március elsejét követően jól látható (1.ábrán), hogy a maximum-hőmérséklet közel 10 ºC volt, míg a hajnali fagyok megközelítették az ellenkezőjét, tehát a –10 ºC-ot is elérték. Ez volt a jellemző március 10-ig, pár nap enyhébb időszakkal, majd ezt követően –12,2 ºC, –11,8 ºC és –11,3 ºC minimumhőmérsékletekkel folytatódtak a napok. Ezt egy kisebb enyhülés követte, de március 20-a környékén ismét az erős fagyoké volt a főszerep, ami végül folyamatos enyhüléssel távozott. Összességében márciusban 27 napon volt fagypont alatti a hőmérséklet, ahol a –12,2 ºC volt a leghidegebb nap, és a –5 ºC alatti napok száma pedig összesen 16 volt.

1. ábra: Márciusi min./max. hőmérséklet a kísérleti területen

Az ilyen erőteljes fagyhatások jelentősen tudják befolyásolni a növények további fejlődését és végül a betakarításkori eredményt. Elsődlegesen a fagykárokkal szemben genetikai adottság révén tudunk védekezni, ami egy determinált tulajdonsága az adott hibridnek. A másik lehetőségünk a korai tavaszi fagykárok előtti regulátoros kezelés, amely ellenálóbbá teszi a kezelt növényeket a hideghatással szemben. A Kisnémediben beállított kisparcellás kísérletekből meggyőződtünk róla, hogy az InV1188-as hibridünk fagykárokkal szembeni toleranciája magas. Ezta fajtasorban elfoglalt helye és termésátlaga mutatta meg számunkra. Az InV1188 ilyen körülmények között is 1,96 t/ha termésátlagotért el, amivel még ilyen extrém körülmények között is a második helyet foglalta el. Áprilisban már szabad szemmel is láthatóvá vált a jobb tolerancia, amikor erőteljesebben indult meg a növény a kevésbé jó toleranciával rendelkező társaival szemben.

Ugyanez a kiváló fagytolerancia elmondható az InV1266 CL hibridünkről. Mindkét hibrid genetikailag jó ellenállósággal rendelkezik a fagyok ellen, kevésbé szenvedtek maradandó sérülést. A kísérletben beállított 15 hibrid átlagából mindössze 6 hibrid esetében beszélhetünk jó toleranciáról, ami igen csekély. Ez megmutatja a fagytűrő tulajdonság fontosságát, hiszen a leggyengébben szereplő hibridek károsodása visszafordíthatatlan volt a további fejlődési időszakban, és jelentős mértékű terméskiesést jelentett. Ezeknél a hibrideknél már a fagykárt követően lehet látni, hogy levélvesztés fog fellépni, és ami árulkodóbb volt, hogy nem indultak meg olyan hamar a fejlődésben, mint a fagyot jobban toleráló társaik. A magasságkülönbség a betakarításig fennmaradt, és ez a fagyhatás kiterjedt a növény többi részére is. A mért eredmények alapján több hibrid esetében is a becőszám között 50–60%-os eltérés volt, míg az oldalelágazások számában 15–20%-os differencia jelentkezett (2. kép).

2. ábra: Kisparcellás kísérleti eredmények az extrém kora tavaszi fagykárt követően
2. kép: Kora tavaszi fagykár hatása a kezeletlen és a regulált növényekre

A kísérlet része volt, hogy bizonyos parcelláknál elhagytuk a kora tavaszi regulátorozást (Caramba® Turbo 1 l/ha), és összevetettük azokkal a parcellákkal, ahol ezt elvégeztük. Ezek az eredmények mutattak rá arra, hogy a kora tavaszi hideghatásokkal szemben, ha megelőző jelleggel, időben ki tudjuk juttatni a regulátorkészítményünket, akkor az képes fokozni a hibridek fagytűrő képességét. A BASF portfóliójában az ilyen extrém hideg ellen az InV1170 hibridünk egy közepesnél erősebb toleranciával rendelkezik. A regulációs érzékenységét vizsgálva, abszolút az érzékenyebb hibridek közé sorolandó. Amikor megnéztük a kezelt (Caramba® Turbo 1 l/ha) és a kezeletlen eredményeket, azt tapasztaltuk, hogy az ilyen szenzitív hibridnek, mint az InV1170, a kezelések hatására jelentősen növekedett a termésátlaga, sőt, a fajtasorban a jobb fagytoleranciával rendelkező hibrideket is felül tudta múlni. Szinte minden esetben pozitív elmozdulás volt a kezelések hatására a fajtasorban, de több esetben is nagyon magas növekedés volt mérhető. A grafikonból (3. ábra) is jól kivehető, hogy pár mázsás növekedéstől a tonna feletti átlagokig terjedtek a mért eredmények.

3. ábra: Kezeletlen és regulált növények közötti terméskülönbség kora tavaszi fagykár esetében

A vt2 hibrid esetében a kezelés hatására 1,33 t/ha-ról 2,77 t/ha-ra nőtt a termésátlag. Ugyancsak kimagasló a teljesítmény az InV1170-es esetében, ahol 1,62 t/ha-ról 2,87 t/ha-ra tudtuk javítani a termésátlagot. Átlagosan nézve a hibridek kezelés nélkül mindössze 1,42 t/ha termésátlaggal lettek betakarítva, míg a kezelések hatására ez 2,54 t/ha-ra növekedett. Ez átlagban 78,87%-os termésnövekedést eredményezett. Miután ezeket a körülményeket ritkán lehet megismételni, így mindenképpen hasznos tudni, miként is reagálnak az adott hibridek ilyen hatásokra, és azt, hogy ezen tudunk segíteni, ha regulátorunkkal időben odaérünk, még a komolyabb fagy előtt.

Ezeket a vizsgálatokat extrém hideg körülmények között végeztük el. Tapasztalataink alapján a kisebb fagykárnál bizonyos hibrideknek jelentősen jobb a toleranciájuk.

Mindenesetre a kísérlet jól megvilágítja a kora tavaszi erőteljes fagykárok jelentőséget, az InVigor® hibridek kiváló fagytoleranciáját és annak lehetőségét, hogy ezt még időben elvégzett regulátoros technológiákkal fokozni tudjuk.

Tóth Attila
fejlesztőmérnök

Kapcsolódó termékek:

Top