Pictorozzon tovább Pictor® Active-val!

Szulák keserűfű [Fallopia convolvulus]

Életforma:

A keserűfűfélék (Polygonaceae) családjába tartozó lágy szárú, egyéves, T4-es (tavasszal csírázó, nyárutói egyéves) életformacsoportú gyomnövény.

Előfordulása:

Eurázsiában és Észak-Afrikában őshonos, Amerikába behurcolták mára kozmopolitának tekinthető. Szántóterületeken, ültetvényekben, kertészeti kultúrákban fordul elő, az új telepítésű lucernában és gyepvetésekben komoly károkat okozhat.

Károsítása:

Kalászosokban jelentős mértékű lehet a felszaporodása, mivel a tavaszi posztemergens kezelés idején még általában csak a kelés kezdeti szakaszában van. A későbbiek során pedig a fejlődő gabona gyomelnyomó képessége nem tud érvényre jutni e gyomfajjal kapcsolatban, mert a fényért való küzdelem érdekében felkapaszkodik a gabona szárán. Ennek következtében a betakarítást is megnehezíti, mert rátekeredik a kombájn forgó alkatrészeire. Mérgező növény. Különösen a juhok érzékenyek rá.

Életmód:

Talajtípusokban nem válogat, bármilyen talajtípuson megél. Hajtásai fényigényesek, felkapaszkodnak a támasztó növényekre. Hazánkban legnagyobb arányban április folyamán, de szeptemberig folyamatosan csírázik.

Morfológia:

A hajtások, amelyek hossza elérheti akár a 80-100 cm-es nagyságot, közvetlenül a talaj felszínén elágaznak. Szára csavarodva kúszik fel a támasztó növényekre, vagy a földön hever.

Gyökérzet: Dúsan elágazó, mélyre hatoló orsógyökérzetet fejleszt.

Csíranövény: Tompa csúcsú sziklevelei 1-2 cm hosszúak, rövid nyélbe keskenyednek, alul hártyás szélű hüvelybe nőnek össze. A sziklevél alatti szárrész vöröses színű. Az első lomblevél tojásdad alakúak, hegyes csúcsú, a válla nyilas.

Lomblevelek: A levelek háromszögletűek vagy szív alakúak, hosszú nyélen ülnek. Szives vagy füles vállúak.

Virág: Apró, zöld virágai levélhónalji füzérben helyezkednek el. Június közepétől késő őszig tart a virágzása. Virágzás előtt könnyen összetéveszthető az apró szulákkal.

Termés: Makktermése van, amelyet három lepellevél borít. A lepelből kibontott termés háromoldalú, színe sötétbarna, fekete. Növényenként átlagosan 200 magot érlel be. A talajban a magok 5 évig őrzik meg a csírázóképességüket.

Védekezés:

Agrotechnikai módszerek:

Helyes vetésváltással, fémzárolt, tiszta vetőmag használatával és megfelelő talajműveléssel, tarlóápolással lehet védekezni ellene. Mechanikai eszközökkel hatékonyan irtható.

Kémiai védekezés:

Komplex védekezési technika a gyomirtó szerekkel, az agrotechnikai védekezéssel kombinációban. Hatékony herbicidek széles választéka áll a szulák keserűfű elleni védekezésre.

Források:

Top