Revyona® kuratív hatása almában
14.04.2025
A sikeres varasodás elleni technológia kulcsa, hogy az aszkospórás fertőzéseket a lehető legnagyobb mértékben elkerüljük, fertőzésmentesen tartsuk az ültetvényünket. Akár egyetlen varas folt megjelenése a gyümölcsön óriási értékvesztést eredményez, hiszen így már csak léalmaként értékesíthető az alma. Ehhez pedig már egyetlen elhibázott, rosszul időzített kezelés elég. Az alma növényvédelmében kiemelt szerepe van az előrejelzésre alapozott, preventív kezeléseknek. A fertőzöttség mértékét csak így tarthatjuk alacsony szinten, a kialakult fertőzéseket megállítani már jóval nehezebb feladat.
A valóságban azonban nagyon gyakran fordul elő, hogy nem tudunk időben védekezni. Az időjárási körülmények (szél, folyamatos csapadék) megnehezítik a valós preventív helyzetben végzett kezelések időzítését. Ha van fogékony lombfelület, elegendő nedvesség, megfelelő hőmérséklet (11 oC-26 oC) és fény, az érett aszkospórák rendkívül gyorsan bejutnak a növénybe. Kiszóródást követően már 5 óra elteltével megjelennek az első appresszóriumok, azaz a tapadást segítő hifa módosulatok, 24 óra elteltével pedig az összes növényi felületen lévő spóra megtapad, majd megtörténik a fertőzés, azaz behatol a növénybe, a kutikula és epidermisz réteg közt szétterjed. A lappangási idő leteltével pedig megjelennek az első tünetek.
Onnantól kezdve, hogy a spórák megtapadtak és behatoltak a növénybe már csak kuratív, gyógyító hatással rendelkező növényvédő szerrel tudunk védekezni. Láthatjuk, hogy rendkívül rövid az az idő, amikor preventíven, egy kontakt növényvédő szerrel megállíthatjuk a fertőzést. Természetesen felszívódó növényvédő szerrel is végezhetünk preventíven kezeléseket. Ebben az esetben a gombafonalak behatolását követően a kijuttatott hatóanyag gyorsan képes blokkolni a további terjedést. A Revyona® ebben a helyzetben is kiemelkedő. Hatékonyságának kulcsa, hogy kijuttatás után a kutikula rétegben halmozódik fel, ahonnan folyamatosan jut be a növénybe, biztosítva így a kiemelkedően hosszú hatástartamot.
A probléma akkor van, ha preventíven nem tudtunk semmilyen hatóanyagot kijuttatni. Mennyi időt képes a növényvédő szer visszahatni, hogy megállítsa a fertőzést?
A 2022-es csengeri Revyona® kísérlet beállításakor erre voltunk kíváncsiak. Megvizsgáltuk, hogyan működik a Revyona® valós kuratív körülmények között.
2022-es szezonban az aszkospórák szóródása viszonylag korán, már április 9-én elkezdődött. Az április hűvös volt, több alkalommal regisztráltak a mérőműszerek fagypont alatti hőmérsékletet is, utoljára április 20-án süllyedt -1 oC-ra a hőmérő higanyszála. A 2021-es év kísérleti eredményeiből már tudtuk, hogy a Revyona® ilyen alacsony hőmérsékleti körülmények közt is jó hatékonyságú, így az első védekezéseket ebben az évben is a Revyona®-ra alapoztuk Faban®-nal rotációban, a kezeléseket az előrejelzésre alapozottan, preventíven végeztük el. Ezzel biztosítottuk a fertőzésmentességet arra az időpontra, amikor a kuratív helyzetbe tervezett védekezéshez megfelelőek lettek a körülmények.
Április végétől elkezdődött a felmelegedés. Ezzel egy időben a csapadékosabb időjárás is megérkezett, a hónap végén és május elején több alkalommal is alkalmasak voltak a varasodás fertőzés számára az időjárási feltételek, a fertőzési nyomás nagyon magas volt. Továbbra is folytattuk a preventív védekezéseket egészen áprilisi hónap második feléig. Az 1. ábrán látható április hónap csapadékviszonya és növényvédelmi kezeléseinek időpontjai. Május első napjai után az időjárás megváltozott és egy egész szezonon át tartó száraz periódus következett. Csak néhány alkalommal hullott minimális mennyiségű csapadék. Az aszkuszokban kifejlődött aszkospóráknak azonban ezek a kisebb csapadékok is elegendőek ahhoz, hogy nagy mennyiségben kiszóródjanak.
Május 16-án végeztük az utolsó preventív gombaölő szeres kezelést, majd május 23-án a száraz időjárás miatt csak rovarölő szeres védekezés történt a parcellákon. Május végén hullott ismételten annyi csapadék, melynek hatására tömeges spóraszóródásra lehetett számítani. A május 30-ra tervezett preventív kezelést kihagytuk (1.ábra), lehetőséget biztosítva a szóródó aszkospóráknak a fertőzéshez. Mivel optimálisak voltak a feltételek a varasodás számára, így a fertőzés biztosan bekövetkezett, amit a kontroll parcellák jól mutattak. A grafikonon látható, hogy május 29-én kezdett esni az eső. A iMetos készülék adatai alapján tudjuk, hogy a csapadék hullása naplemente után kezdődött és másnap, május 30-a hajnaláig tartott. Összességében 3,4 mm hullott, ami nem sok ugyan, de a hosszan tartó száraz periódus miatt nagy mennyiségű spóra érett meg az aszkuszokban, amelyek már ilyen kis mennyiségű csapadék hatására is tömegesen ki tudtak szóródni. Mivel az aszkospóráknak a csírázáshoz fényre is szükségük van, így a fertőzés csak 30-án napfelkeltekor következhetett be. Így a hajnali időponttól lehet számítani a fertőzés kezdetének kialakulását.


A következő kezelés június 2-án történt 60 órával a május 30-án bekövetkezett fertőzést követően (1.ábra). Ekkor juttattuk ki a Revyona®-t, hogy megvizsgáljuk, hogy ennyi idő után is képes lesz-e megállítani a közben kialakult fertőzést. A további júniusi védekezéseket minden esetben preventíven folytattuk, hogy ne alakulhassanak ki újabb fertőzések.
A kísérletet június 24-én értékeltük. Az eredmények a 3. ábrán láthatóak. A fertőzés gyakorisága azt mutatja, hogy a parcellánként megvizsgált 200 levélből és 100 gyümölcsből 4 ismétlés átlagában mennyi fertőzés történt. A fertőzöttség mértéke pedig azt mutatja, hogy a fertőzött levelek, illetve gyümölcsök felületének hány százaléka volt fertőzött a 4 ismétlés átlagában. A kontrollparcellák eredményeinek alapján megállapíthatjuk, hogy komoly fertőzés alakult ki az ültetvényben, hiszen a levelek 48%-án, a gyümölcsök 41%-án találtunk varas foltokat

A kezelt parcellákon sikerült nagyon alacsony szinten tartani a varasodásfertőzést, mind a BASF, mind a versenytárs termékkel kezelt parcellákban. A Revyona® kuratív hatékonysága azonban kiemelkedő volt a kísérletben. A versenytárs, triazol típusú hatóanyagára alapozott technológiájával összehasonlítva jobb eredményt értünk el. Megállapítható, hogy a Revyona® képes akár 3 napot is visszanyúlni és megállítani kuratív módon a varasodás fertőzését. A Revyona® ezen tulajdonsága nagy biztonságot ad varasodás ellen kuratív körülmények között alkalmazva is.
A Revyona® varasodás mellett lisztharmat ellen is kimagasló hatékonysággal rendelkezik. Ebben a kuratív hatékonysági vizsgálatban a lisztharmat elleni hatékonyságát nem vizsgáltuk, mivel a Red Chief fajta lisztharmat ellen nem fogékony, de a több éves külföldi és hazai vizsgálatok alapján megállapítható, hogy lisztharmat elleni hatékonyságban a Revyona® felveszi a versenyt a speciális lisztharmat elleni hatóanyagokkal is. Ezt szemléltetik az 4. ábrán látható eredmények.
A Revyona® rendkívül jól beilleszthető a technológiába, hiszen akár 8 oC alatti hőmérsékleten is felhasználhatjuk, hatékonyság csökkenés nélkül.
