Iratkozzon fel hírleveleinkre és egyéb szakmai anyagainkra!
Tovább

2015 - Bellis - Esős szezonvég, erős védelem

Apostol Attila növényvédelmi szakmérnök 1997 óta foglalkozik gyümölcstermesztéssel. Családjával Egertől délre, Makláron gazdálkodik. Az ültetvény 12 hektár almából, 26 hektár körtéből és 50 hektár csonthéjasból áll.

A közel 90 hektáros birtok csepegtető öntözéssel van berendezve. Almában a fő fajta az Idared, de a Golden és Jonagold fajtakör fajtáival is dolgoznak. Az M9-es alanyon kialakított karcsúorsó-fákat 4×1,2 méteres térállásban telepítették. Körtéből a Packham’s Triumph a fő fajta, ezenkívül Vilmos, Bosc Kobak és Fétel Apát alkotja az ültetvényt. A térállás az almáéval megegyezik, a szűk sor- és tőtávhoz A és C birsalanyok mérséklik a nemes növekedését.

Apostol Attila a gazdaságban folyó munkáról így beszél:

Az alma és körte esetében a termelési cél az étkezési minőség biztosítása. Ennek megfelelően a termesztéstechnológia minden elemét igyekszünk összehangolni, hogy minőségi gyümölcsünk legyen. Különösen hangsúlyos eleme technológiáknak a jó tárolhatóság szavatolása. A szüretet követő friss értékesítés során ugyan jelentős tételek kerülnek közvetlenül a fogyasztókhoz, a teljes termést azonban nem értékesítjük ősszel. Saját tárolókapacitással rendelkezünk. Normál légterű hűtőkamráinkban 0°C-on tároljuk a körtét, 1°C-on az almát. A páratartalmat igyekszünk 93-94%-on tartani. Az újabb típusú kamrák gázzáró rendszerének köszönhetően elegendő az alacsony ventilációjú párásító berendezés alkalmazása, ritkán a padlók locsolása, hogy a páratartalmat a szűk intervallumban tudjuk tartani. Más a helyzet a régebbi típusú kamrákkal, ahol a ventilátor működésekor mikroszórófejekkel párásítunk. Az apadási veszteség így elhanyagolható, még a Golden típusoknál sem jellemző.

Osztályozó berendezésen (1,5–2 t/óra kapacitás) válogatjuk súly, méret és szín szerint a gyümölcsöt. A méreten aluli, de étkezési minőségű almát és körtét natúrlé-üzemünkben dolgozzuk fel.

A termékenyüléstől a szüretig 5–6 hónapon keresztül a gyümölcs egészségét a fán kell biztosítani, majd a betakarítást követően még ugyanennyi ideig a tárolóban kell egészségesnek maradnia a termésnek. A jó tárolhatóság a termőhelyi adottságoknál kezdődik. Mészmentes, savanyú talajokon gazdálkodunk; gyakori probléma volt a kalciumhiány a gyümölcsben. Ma már szigorú tápoldatozási receptúra alapján, csepegtető öntözéssel pótoljuk a kalciumot, így a sztipikesedés többé már nem okoz gondot.

A tárolási betegségek közül elsősorban a szürkepenészes rothadás és a glöospórium okozott jelentős problémát, amivel gyakran már csak a kitárolásnál szembesültünk. 2014-ben a rendkívül csapadékos nyárvége és kora ősz gyakran hátráltatta a betakarítást. A zárópermetezésnél szerettük volna bebiztosítani magunkat egy hatékony fungiciddel, ami után nem fogad majd meglepetés a tárolóban.

A BASF növényvédő szerei közül a meggyültetvényben rendszeresen használjuk a Signum® WG-t, amiben a piraklostrobin és boszkalid hatóanyag jól vizsgázott a monília ellen. Elsősorban ezért esett a választásoma Bellis®-re, mert a két hatóanyag ebben a készítményben is benne van. A Bellist 0,8 kg/ha-os dózisban szeptember 16-án juttattuk ki almában és körtében egyaránt. Azokban a napokban több mint 70 mm csapadék hullott, próbára téve a növényvédelmet. A 7 napos élelmezés-egészségügyi várakozási idő letelte után kezdetét vette a szüret, amit sikerült szeptember utolsó napjára befejeznünk. A kitárolt és feldolgozott tételekben összességében a beteg gyümölcsök aránya az 5 százalékot sem érte el.

Mivel egy nagykereskedelmi lánc beszállítói vagyunk a Packham’s körtével, minőségbiztosítási követelmény a növényvédőszer-maradványok vizsgálata a gyümölcsben. A december közepén vizsgált körteminták szermaradvány értékei meszsze a határérték alatt maradtak. A boszkalid esetében 0,255 mg/kg (határérték: 2 mg), a piraklostrobinnál 0,059 mg/kg (határérték: 0,5 mg).

Tapasztalataim alapján a Bellis rendkívül jó hatékonysággal védi az almát és a körtét, nem csak ULO típusú tárolókban

dr. Vanó Imre

szaktanácsadó

Top