2014 - Kertészeti kontakt gombaölő szerek
10.08.2020
A BASF öt kontakthatóanyaggal van jelen a kertészeti gombaölő szerek piacán: kínálatába a metiram (Polyram® DF, Cabrio® Top, Enervin®) a kén (Kumulus® S), a mankoceb (Acrobat® MZ WG), a réz (Copac® Flow, Forum® R) és a ditianon (Delan® 700 WG, Tercel®) tartozik. Új, kedvező ajánlataink kapcsán ezek közül most négyet – a rezet, a ként, a ditianont és a metiramot –, valamint négy kontaktkészítményt, a Kumulus S-t, a Delan 700 WG-t, a Polyram DF-et és a Copac Flow-t mutatjuk be olvasóinknak.
Sokan alábecsülik a szezon eleji és végi kontaktkezelések jelentőségét. A kontaktszereket akkor alkalmazzuk, amikor a növény még vagy már nincs intenzív növekedési fázisban, anyagcseréje lassú. A felszívódó hatóanyagok többségének hatékonysága ilyenkor általában csekély, hiszen a legtöbb szisztemikus készítmény csak bizonyos hőmérséklet fölött működik igazán jól.
A kontaktszerek kipermetezve a növény kezelt részein beszáradnak, és a felszínen fejtik ki hatásukat, függetlenek tehát a növények nedvkeringésétől. A már jelen lévő károsítókra gyors hatást fejtenek ki, és hatástartamuk végéig a felületre jutó kórokozókkal szemben is hatnak. Mivel nem szívódnak fel a növényi részeken, hatékonyságuk idővel csökken, amit főleg az időjárási tényezők (a csapadék) és a növény növekedése befolyásol. Ma már azonban több olyan modern formulációjú kontakt növényvédő szer van, amelynél a csapadék lemosó hatását sikerült csökkenteni.
A vegetáció elején és végén elég csak kontaktszereket használni, de az egész szezon során többször is ajánlatos kontakthatóanyagokat kijuttatni a felszívódó hatóanyagok kombinációs partnereként (akár kombinált készítmény, akár tankkeverék formájában), ezek ugyanis segítenek megelőzni a rezisztencia kialakulását. A kontakthatóanyagok ugyanis több ponton gátolják a kórokozók életfolyamatait, velük szemben nem alakulhat ki rezisztencia, így megakadályozzák az egy ponton ható szisztemikus hatóanyagra esetleg kevésbé érzékeny kórokozók felszaporodását.
A BASF három speciális kereskedelmi ajánlatot nyújt át partnereinek az idei évben. A Kumulus S és a Delan 700 WG, továbbá a Kumulus S és a Copac Flow, valamint a Kumulus S és a Polyram DF meghatározott kiszereléseinek együttes megvásárlása esetén a vásárlók jelentős kedvezményekkel juthatnak a készítményekhez.
A kéntartalmú készítmények a legrégebb óta használt hatóanyagok közé tartoznak, népszerűségük töretlen. Elsősorban a lisztharmatgombák ellen hatékonyak, hatásukat a sejtlégzés specifikus gátlásán keresztül fejtik ki. A környezetbe kijuttatott kén metabolizálódik, nem halmozódik fel, ezért korlátozás nélkül alkalmazható hagyományos és ökológiai gazdálkodásban is. A kéntartalmú szereknek ezenkívül van még egy előnyös tulajdonságuk: kiválóan lehet velük gyéríteni az ültetvényben előforduló atkapopulációt. A kén meleg időben (25 °C felett) a kezelt növényeken perzselést okozhat, 10 °C alatt pedig nem fejti ki a hatását.
A Kumulus S 80%-os hatóanyag-tartalmú kénkészítmény. A lisztharmatgombák és az atkák elleni védekezésben hatékony. DF-formulációja révén csökkentett porzású, jól keverhető (1. ábra). A kénrészecskék mérete maximum 8 mikron, 50 százalékuk 2 mikronnál is kisebb. Ezáltal a Kumulus S gyorsan és egyenletesen diszpergálódik a vízben, majd egyenletesen fedi be a növény felületét. A kis szemcsék azonnal gőzfázisba lépnek és gyors védelmet adnak, míg a nagyobb részecskék a folyamatos kénfelszabadulás révén hatástartamot biztosítanak. A Kumulus S agrár-környezetgazdálkodási programokban és biogazdálkodásban is felhasználható.

A Delan 700 WG egyedi hatóanyagú kontaktkészítmény. Hatóanyaga, a ditianon a gombák fehérjeszintézisének több lépését is gátolja. Egyedi tulajdonsága, hogy hatékonysága a gombák aktivitásának növekedésével, így a fertőzési nyomással párhuzamosan fokozódik. Hatása független a környezeti hőmérséklettől, ami nagyon előnyös a változékony-hűvös tavaszi időjárásban.
A Delan 700 WG az almafélék varasodása, a szőlőperonoszpóra és a tafrina ellen kiváló hatékonyságú. A Delan 700 WG vízben oldódó granulátum, használata kényelmes és biztonságos. Kipermetezés után kristályai háztetőszerűen befedik a növény felületét, így nyújtanak védelmet a kórokozó gombák ellen. A készítmény méhekre és hasznos élő szervezetekre veszélytelen, agrár-környezetgazdálkodási programokban is használható.
A különböző rézvegyületek régóta használt és jól ismert növényvédő szerek. A réz a lisztharmatgombák kivételével szinte minden gombacsoport ellen rendelkezik hatékonysággal, valamint engedélyezett hatóanyag a bakteriális megbetegedések, pl. tűzelhalás, kordonkarelhalás ellen. A réztartalmú készítmények nemcsak a kórokozókat képesek gátolni a fertőzésben, hanem elősegítik a metszés során keletkező sebek hegedését, erősebb immunrendszert biztosítanak, erősítik a szöveteket. A réz hatóanyagra a kultúrnövények is érzékenyek lehetnek bizonyos időszakokban, így őszibarackban rügyfakadásig, kajszibarackban pirosbimbós állapotig alkalmazhatjuk anélkül, hogy károsítaná kultúrnövényünket. Egyes almafajták gyümölcsein parásodást okozhat. Szintén nem ajánlott a réz használata a virágzás és a terméskötődés környékén. Mivel a réz nehézfém, és felhalmozódik a talajban, felhasználását az elmúlt időszakban mennyiségi korlátok közé szorították, így egyre fontosabb, hogy minél alacsonyabb réztartalmú készítményekkel érjünk el megfelelő eredményt, csökkentve a környezet terhelését.
A rezet több vegyület formájában is felhasználják, így réz-szulfátként, rézoxikloridként és réz-hidroxidként is. A legkorszerűbbek a réz-hidroxid-készítmények, amelyek a legkisebb fitotoxicitás mellett a legnagyobb hatékonyságúak.
A Copac Flow korszerű, folyékony formulációjú készítmény, réz-hidroxid hatóanyaggal. Alapanyagát direkt erre a célra bányászott, nagy tisztaságú rézből készítik, szemben más, újrafeldolgozott hulladék rézből készült készítményekkel. Ezért egyéb nehézfém- és szennyezőanyag-tartalma alacsony. Egyedi, tűszerű kristályokból álló szerkezete több előnnyel is jár. Esetében a hagyományos rezeknél jóval magasabb az egységnyi tömegű hatóanyag által befedett felület (2. ábra), és egyenletesebb a Cu2+ ion kibocsátása is.

A Copac Flow kezelhetőségét, szuszpenziós stabilitását és esőállóságát formulációja és segédanyagai nagymértékben javítják. A kristályszerkezet és a korszerű formuláció együttesen lehetővé teszi, hogy alacsony hektáronkénti rézterhelés mellett is nagy hatékonyságot érjünk el. Egy kezeléssel maximum 720 gramm elemi réz hatóanyagot juttatunk ki egy hektárra, így a környezeti terhelést alacsony szinten tudjuk tartani. Ennek köszönhetően a rezes kezelések száma a hagyományos, magas fémréztartalmú készítményekénél nagyobb lehet. . A Copac Flow biológiai gazdálkodásban is használható.
A csomagajánlatokhoz 2014-ben csatlakozó Polyram DF tradicionális és jól bevált termék a kontaktszerek piacán. Hatóanyaga, a metiram a ditiokarbamátok hatóanyagcsoportjába tartozik. A Polyram DF preventíven alkalmazva sikeresen gátolja az almavarasodás és a szőlőperonoszpóra fertőzését. A metiram az említett két betegség mellett az almatermésűekben fellépő moníliás fertőzések ellen is hatékony.
A Polyram DF II. forgalmi kategóriájú termék, így az agrár-környezetgazdálkodási programokban korlátozás nélkül felhasználható. Burgonya- és paradicsomkultúrákban, valamint dísznövényekben is engedéllyel rendelkezik a peronoszpórafélék és az alternária ellen.
Najat Attila
kultúrafelelős
Tóth Attila
szakmai kommunikációs szakértő
A növényvédő szereket biztonságosan kell használni. Használat előtt mindig olvassa el a címkét és a használati útmutatót! A figyelmeztető mondatok és jelek tekintetében, kérjük, figyelmesen olvassa el a készítmény használati útmutatóját/címkéjét.