A szója növényvédelme
07.02.2025
A szója vetésterülete Magyarországon a 2024-es évben közel megduplázódott az előző évhez képest, így a magyar termelők már mintegy 112 ezer hektáron vetették ezt a növényt. Tudnunk kell azonban, hogy az igazán sikeres szójatermesztés már a vetés előtt, a vetőmag kezelésével kezdődik, hiszen pillangósnövény lévén szüksége van a gyökerein képződő gümőkben megtalálható Rhizobium japonicum baktériumokra.
Ezeknek a növénnyel szimbiózisban élő baktériumoknak a segítségével történik a nitrogén megkötése. Természetes körülmények között azonban ez a baktériumfaj csak igen kis számban található meg a talajban, ezért van szükség a vetőmag „oltására”. A BASF kétkomponensű oltószere biztosítja a baktériumok megfelelő számú jelenlétét. Ennek egyik része a HiCoat® Super oltóanyag, amely folyékony formulációban és magas koncentrációban tartalmazza a kiváló minőségű Rhizobium japonicum baktériumokat. Másik része, az egyedülálló HiCoat® Extender – amely megnöveli a baktériumok élettartamát a magon –, szintén folyékony, így könnyen keverhető. A HiCoat® Extender-nek köszönhetően a kezelt vetőmag hosszú ideig – akár 90 napig is – tárolható a vetés előtt. A termék gombaölő szeres csávázással együtt is alkalmazható, ebben az esetben a magok 50 napig tárolhatók a vetés előtt (1. kép).

Talán az egyik legnagyobb kihívást jelenti a szója gyomirtása összes termesztett növényünk közül. Hiszen tudjuk, hogy a szója kezdeti gyomelnyomó képessége rendkívül gyenge, ezért ha nem sikerül rögtön a tenyészidőszak elején megakadályoznunk a terület elgyomosodását, akkor már szinte megoldhatatlan problémát jelent a tűzoltásszerű későbbi gyomirtás (2. kép).

Ezért nem nehéz belátni, hogy mindenképp szükség van egy preemergens kezelés alkalmazására, hiszen a gyommagok különböző talajrétegekből csíráznak, valamint eltérő a talajhőmérséklet-igényük, ezért azzal kell számolnunk, hogy több hullámban elhúzódóan fognak kelni, amihez önmagában egy posztemergens kezelést szinte lehetetlen megfelelően időzíteni (3. kép).

Természetesen egy preemergens kezeléstől sem várhatunk teljes megoldást, azonban az eredményes szójagyomirtási technológia szükséges eleme, hiszen a segítségével megakadályozhatjuk a szójamagokkal együtt csírázó gyomok térnyerését, valamint a gyomnövények kelési hullámait közelebb hozhatjuk egymáshoz, nagyban megkönnyítve a posztemergens gyomirtás időzítését. A preemergens kezelés elvégzésére a szükséges és elégséges megoldás a Spectrum® 1 l/ha-os dózisával elvégzett kezelés, amely védelmet nyújt a legtöbb magról kelő egyszikű gyomnövény ellen, kiváló hatékonysággal rendelkezik a disznóparéjfélék ellen, és nem mellesleg 90% körüli hatékonysággal bír a parlagfű ellen is, kiváló alapot biztosítva ezáltal a posztemergens kezelésünknek. A benne lévő dimeténamid-p hatóanyag rendkívül jó vízoldékonysággal rendelkezik, ezen tulajdonságának köszönhetően már kis mennyiségű bemosócsapadék is képes aktivizálni a hatóanyagot.
Az alapkezelés elvégzése után a következő lépés a hatékony szójagyomirtási technológiában a posztemergens kezelés. Sajnos csupán néhány engedélyezett hatóanyag áll rendelkezésünkre a posztemergens kezelésre, és általában ezen hatóanyagok kombinációja képes hathatós védelmet biztosítani, ám önmagukban alkalmazva nem képesek a teljes gyomspektrumot lefedni (4. kép).

Fontos azonban tudni, hogy a szója szelektivitása bizonyos körülmények között meglehetősen sérülékeny a gyomirtókkal szemben, ezért lényeges, hogy csak olyan kombinációt válasszunk, ami a lehető leg- biztonságosabb. Hiszen a célunk a gyomkonkurencia hatékony kikapcsolása oly módon, hogy a szójanövényünknek a lehető legkisebb stresszt okozzuk. Ellenkező esetben a növénynek jelentős fitotoxicitást okozva nagymértékben visszavetjük a növény fejlődését, szélsőséges esetben jelentős terméskiesést eredményezve (5. kép).
A szója posztemergens gyomirtására az igazán hatékony és biztonságos termék a BASF palettáján megtalálható Corum®Next csomag, amely két, a szója gyomirtásában jól ismert és közkedvelt növényvédő szert tartalmaz. Az egyik az imazamoxhatóanyag-tartalmú Pulsar® 40 SL, a másik pedig a bentazon hatóanyag-tartalmú Basagran® 480 SL. A két hatóanyag egymás hatását kiválóan kiegészíti, lefedve így az összes fontos, magról kelő, egy- és kétszikű gyomnövényt, amik a szójában károsíthatnak. Kezdve a kakaslábfűvel, muharfélékkel, kölesfélékkel, a parlagfüvön, libatopféléken, disznóparéjféléken át egészen a szerbtövisfélékig, csattanó maszlagig, selyemmályváig.
A kombináció vitathatatlan előnye, hogy a két szer biztonságosan alkalmazható tankkombinációban vagy külön menetben is, a gyomok fejlettségéhez és a körülményekhez igazítva. Alapesetben, ha a tervezett kijuttatáskor a hőmérséklet 15–25 oC, és a gyomok fejlettsége között nincs nagy különbség, akkor tankkombinációban javasoljuk akijuttatást, mégpedig az egyszikű gyomnövények 1-3 leveles, a kétszikű gyomok 2-4 leveles fejlettségi állapotában. A külön menetben történő kijuttatás akkor javasolt, ha mélyről csírázó, nagy magvú gyomok, mint pl. szerbtövis, selyemmályva, napraforgó-árvakelés későbbi kelésére vagy esetleg a libatopfélék, parlagfű újabb kelési hullámának megindulására számítunk.

Nem szabad ugyanakkor megfeledkeznünk a szója gombaölő szeres védelméről sem, hiszen a termésbiztonságot számos gombabetegség veszélyezteti, amelyek közül némely polifág kórokozó, azaz több gazdanövényen is képes károsítani. Ezek közül talán a legnagyobb kárt a szklerotínia képes okozni, de emellett ki kell emelnünk a szójaperonoszpórát is, amely szintén igen jelentős kártételt tud eredményezni. A BASF növényvédelmi technológiáját szójában a Pictor® Active teszi teljessé, ami azon túlmenően, hogy tökéletes védelmet nyújt a legfontosabb gombabetegségek ellen, kiemelkedő élettani hatásával is nagyban képes hozzájárulni a magasabb termésszint eléréséhez.
Németh Balázs
fejlesztőmérnök
BASF Hungária Kft.