A sárgarozsda tovább erősödik!
12.05.2023
Időjárás
A mögöttünk álló 10 napban is esett eső, az ország nagy részén változó mértékben. Főleg a Dunántúl részesült csapadékban, a Dunától keletre lévő területek foltokban. Az átlaghőmérséklet most már megközelítette a sokéves átlagot bár még mindig az alatt maradt pár fokkal. Az időjáráselőrejelzés szerint a következő 10 napban is több csapadékhullám éri el hazánkat.


Fenológia
Az őszi búza zászlóslevél kiterülése - kalászolás kezdete állapotba jutott. Fontos tisztázni, hogy a zászlóslevél kiterülése (BBCH 39) alatt azt értjük, amikor a zászlóslevél függőlegesen állva kifejlődött teljesen (elérte a végleges méretét), a nyelvecske éppen látható, míg a kalászolás kezdete (BBCH 51) során a kalász csúcsa kibújt a levélhüvelyből, a zászlóslevél a vízszinteshez közeli helyzetben helyezkedik el. Ennek pontosítása nagy jelentőséggel bír a mostani sárgarozsdajárványos helyzetben. Mivel a két időpont között akár 10 nap (hűvös időben még több is) eltelhet, e két fejlettségi állapot téves értelmezéséből adódó megkésett védekezés súlyos (tonnákban mérhető) termésveszteséget okozhat.

Az őszi árpa elkezdett virágzani az ország nagy részén.
Gombabetegségek
Őszi búzában alapvetőan a sárgarozsda határoz meg mindent. A kedvező időjárás hatására a fertőzöttség tovább erősödött, a fogékony fajtájú kezeletlen, vagy rossz időben kezelt táblákon egyre nagyobb, összefüggő területeken láthatók a betegség jelei. Rendkívül intenzív a kórokozó spóratermelése. A szeles idő szétterjeszti a spórákat, amelyek a további esők hatására újabb és újabb, egyre súlyosbodó fertőzéssel fenyegetik az állományokat. A hőmérséklet emelkedésével a jelenlegi 10-12 napról 8-9 napra lerövidül a betegség lappangási ideje, a védtelen levélzeten hamar megjelennek az új tünetek. A vörösrozsda-fertőzöttség szintje a sárgarozsdáéhoz képest még csekély, ám alattomosan emelkedik, néhány helyen már elérte az 1%-os védekezési küszöböt. Ha melegszik az idő, rohamosan gyorsulhat a betegség terjedése. A többi gombás betegség országosan kisebb jelentőségű. Jelenleg a Dunántúl északi részén a szeptóriás levélfoltosság, az északi részeken a lisztharmat támad az országos átlagnál erősebben. A következő napokban várható esőzések megalapozhatják a kalászfuzáriózis későbbi, jelentősebb fellépését.
Az őszi árpa hálózatos levélfoltossága általában alacsony szinten található meg, a lisztharmat inkább az észak-magyarországi területeken fordul elő jelentősebb mértékben az állományokban. Több helyen a lisztharmat hiperszenzitív reakciójának tünetei jelentek meg, ami könnyen összetéveszthető a ramuláriás levélfoltosság által okozott foltokkal. Ez utóbbi betegség egyelőre még nem veszélyeztet, első tünetei rendszerint a virágzás után szoktak megjelenni. A törperozsda pillanatnyilag mérsékelt szinten fordul elő, de az idő melegedtével a kórfolyamat fölgyorsulhat.

Védekezés
Őszi búzában most következik a fő védekezési időpont, a kalászolás kezdeti állapot. A sárgarozsda-járvány miatt nagyon figyeljük a táblákat, ahol az 1%-os küszöb felett van a fertőzöttség mértéke ott azonnal védekezni kell, nem szabad halogatni a permetezést csak azért, hogy elérjük a kívánt növényfejlettséget! A már fertőzött állományokban történt kezelések után a látható tünetek még tovább erősödhetnek, hiszen a permetezéskori lappangó tünetek még láthatóvá válnak, a permetezés hatása általában 5 nap után érzékelhető.
Az őszi árpa fölső leveleinek védelmén már túlvagyunk, a virágzáskori esők hatására a kalászfuzáriózis fölléphet. Ahol a terményben a DON-toxin szintjének határérték alatt való tartása kiemelt jelentőségű (pl. sörárpatermelés), ott érdemes lehet egy célzott kalászfuzáriózis elleni kezelést elvégezni a teljes virágzásban (BBCH 65).
Javaslat
Őszi búzában a Priaxor® 1,0 l/ha-os vagy a Revycare® 1,0 l/ha-os adagban való kijuttatását ajánljuk.
Őszi árpában, ahol a kalászfuzáriózis ellen szükséges védekezni, a Revycare® 1,0 l/ha-os dózisban való használata a jó megoldás.
2023. május 12.