Iratkozzon fel hírleveleinkre és egyéb szakmai anyagainkra!
Tovább

Kalászos előrejelzés II. - Zászlóslevél védelme: Kritikus időszak búzában és árpában

Időjárás

Az elmúlt napok változékony, zivataros időjárása következtében a Dél-Dunántúlon, az északi országrészben, valamint a Duna menti középső tájakon jelentős mennyiségű csapadék hullott, míg az ország többi részén inkább csak helyi záporok fordultak elő. Az átlaghőmérséklet a sokéves átlagnál 2–4 °C-kal magasabb volt.

A következő napokban emelkedik az éjszakai és hajnali hőmérséklet, az időjárás pedig továbbra is változékony marad.

Fenológia

Összességében elmondható, hogy a kalászos állományok szépek, erőteljesek, jelentős zöldtömeggel rendelkeznek. Az őszi búza fejlettsége 3 nódusz–zászlóslevél megjelenése közötti állapotban van, míg az őszi árpa a zászlóslevél kiterülése és a teljes kalászolás közötti szakaszban található.

Gombabetegségek

Jelentősebb fertőzés egyelőre még nem tapasztalható. A csapadékosabb térségekben és a sűrű, buja állományokban az alsó levélszintek lassan száradnak ki, hosszabb ideig nedvesek maradnak, a magas levélnedvesség-borítottság kedvez a gombabetegségek kialakulásának. Ezért ezekben az állományokban fokozott figyelem szükséges a betegségek megjelenésére.

Lisztharmat

Főként a sűrű állományok alsó részein jelent meg, jelenleg alacsony fertőzési szinten.

Lisztharmat őszi árpa zászlóslevél alatti levelén (Orosháza, 2025. április 27.)

Levélfoltosságok

Az őszi árpában a hálózatos levélfoltosság terjedése lelassult. Az érzékeny fajtákon azonban a kórokozó tünetei már a zászlóslevélen és az alatta elhelyezkedő levélemeleteken is megjelentek. A rinchospóriumos levélfoltosságra fogékony fajták esetében az alsóbb leveleken észlelhetők a fertőzés tünetei.

Az őszi búzában a szeptóriás levélfoltosság fertőzése enyhén erősödött. A kalászos vetésterületek bővülése miatt sok helyen az őszi búzát vetésforgó nélkül, monokultúrában termesztik, ami kedvez a fahéjbarna levélfoltosság terjedésének. Ennek következtében az idei évben a primer fertőzések tünetei sok táblán már megjelentek. A szekunder fertőzések kialakulására pedig már nemcsak a monokultúrás területeken, hanem más állományokban is számítani kell.

Rozsdafélék

A melegebb vidékeken megjelentek az első törperozsda tünetek őszi árpában. Őszi búzában az ország déli részén előbukkantak vörösrozsda tünetek, a betegség-előrejelző modellek adatai alapján az ország több részén, még a kisebb csapadékot kapó területeken is kedvező feltételek alakultak ki a rozsdafélék fertőzésére.

Csárdaszálláson lévő betegség-előrejelző állomás sárgarozsda és vörösrozsda fertőzésének valószínűsége az elmúlt két hétben (ápr. 15-ápr. 28.)

Védekezés

Védekezés

Az őszi árpában most érkezett el a termés szempontjából meghatározó felső levelek védelmének ideje. Mivel az árpa zászlóslevele kisebb méretű, a kibújt kalász több permetlevet képes felfogni így az alatta lévő levelek egészségesen tartása nagyobb jelentőséggel bír, ezért a védekezést a kalászolás előtt, a zászlóslevél kiterülése idején el kell kezdeni.

Őszi búzában a zászlóslevél teljes felületét annak kiterülésekor, kalászolás kezdetéig lehet legjobban bepermetezni, így erre az időpontra próbáljuk a védekezést időzíteni. Ez várhatóan május első dekádjára esik. Fontos, hogy a zászlóslevél és a felső levelek védelmét ne hozzuk össze a kalászfuzáriózis elleni védekezéssel, a mikotoxin csökkentéssel, mert mindkettőnek megvan a maga optimális időpontja.

  • A zászlóslevél védelmét a zászlóslevél kiterülése és a kalászolás eleje között végezzük el – cél a termésmennyiség maximalizálása.
  • A toxincsökkentő kezelést pedig a virágzás közepére időzítsük – cél a termésminőség megtartása.

Normál időjárási körülmények mellett e két védekezési időpont között körülbelül 2-2,5 hét különbség van.

E kulcsfontosságú védekezés során komplex, több hatóanyagot tartalmazó készítményt javasolt alkalmazni.

Javaslat

Őszi árpa: Priaxor® 0,8 l/ha vagy Revycare® 1,0 l/ha zászlóslevél kiterülése idején, szükség esetén rovarölő szerrel keverve.

Őszi búza: Revycare® 1,0 l/ha vagy Priaxor® 1,0 l/ha kalászolás kezdetén, akár a rovarölő szerrel egy menetben kijuttatva.

Egyéb

Egyéb

A vetésfehérítő bogarak imágói mellett már megjelentek az első kis lárvák is, így ellenük a permetezés feltétlenül indokolttá vált, lehetőség szerint a gombaölő kezeléssel egy menetben.

Emellett helyenként levéltetű-fertőzésekről is érkeztek jelzések, amelyeket szintén érdemes figyelemmel kísérni és szükség esetén védekezni.

2025.április 30.

Kapcsolódó termékek

Top