Iratkozzon fel hírleveleinkre és egyéb szakmai anyagainkra!
Tovább

”Pre”-ben vagy ne “pre”-ben, ez itt az eldöntendő kérdés!

A meteorológiai mérések óta a nyolcadik legcsapadékosabb márciust hagytuk magunk mögött. Az azóta kissé szárazabbra forduló időjárás segítette a magágyelőkészítést, a talajhőmérséklet is tartósan átlépte a 10 °C-os küszöböt a vetési mélységben. Megkezdődött a kukorica- és napraforgóvetés. A hét további részén területi átlagban 5-20 mm csapadék várható, mindez lehűlések nélkül, ezáltal eszményi körülményeket teremtve a gyors keléshez. Minden adott tehát egy jó szezonkezdetnek a két nagy tavaszi kultúránkban. Azonban nemcsak a kultúrnövények érzik magukat ilyen jól, hanem a gyomok gyors kelésével is számolnunk kell. Ha az időjárás továbbra is csapadékos marad és akadályozza a gépi mukákat, akkor a tisztán posztemergens gyomirtás időzítése nehéz less, a fiatal kultúrnövénnyel versengő gyomok pedig nagy terméskiesést okoznak!

Kézenfekvő megoldás a talajon keresztül ható preemergens szerek alkalmazása a korai gyomkonkurencia ellen. A technológia megosztja a gazdálkodókat. Sokan tervszerűen használják minden évben, míg mások elzárkóznak tőle. Aki nem használja, elsősorban azért nem teszi, mert a siker függ a bemosócsapadéktól. Érdemes azonban jobban megvizsgálni ezügyben a szerek hatóanyagait! Jó példa erre a dimeténamid-P és a pendimetalin. Míg az előbbi hatásához elegendő 10 mm csapadék, addig az utóbbi 20 mm-t igényel. (1.ábra)

1. ábra Preemergens talajherbicidek vízoldékonysága

Sok év átlagát tekintve a dimeténamid-P valamilyen hatását mindenképpen megfigyelhetjük! Lehet, hogy ez nem lesz tökéletes, de a használói arról számolnak be, hogy a posztemergens kezelések időzítése mindig könnyebb a kezelt táblákban. Azonban a nagyobb bemosócsapadék-igény sem feltétlen hátrány! Ha a két hatóanyagot kombináljuk, ahogy az a Wing®-P-ben van, akkor a pendimetalin kiválóan kiegészíti és javítja a dimeténamid-P hatását. Elsősorban nő a tartamhatás, ami előnyös az olyan későn kelő gyomok esetében, mint a köles. Érdekes, de a pendimetalin akkor is segít, ha késik az eső! A preemergens kezelések sikertelenségének egyik oka, ha a kezeléskor a gyomok már csírázásnak indulnak. Ha hamarabb kiekelnek, mint ahogy megjön a bemosócsapadék, akkor azon szerek hatása, melyek a csírába szívódnak fel elvész, hiszen ez már nincs a talajban! Nem így a pendimetalin esetében, ami gyökéren keresztül szívódik fel és így a realatív kései megázás esetén is eléri a hatásspektrumába eső gyomokat! Klasszikus példa erre az egyszikű gyomok gyökérváltásnak blokkolása. (1. kép)

Ezen gyomok sokkal kevésbé konkurálnak a kultúrnövénnyel és posztemergens szerekkel való kiirtásuk is könnyebb.

1. kép Wing® P részleges hatáskifejtése kevés bemosócsapadék mellett

Arról, hogy használjuk-e a preemergens technológákban rejlő előnyöket 2025-ben a kapás növényekben, a napokban döntenünk kell. Ne feledjük, sikeres nem csak a tökéletes preemergens gyomirtás lehet! Egy, az összes gyomot kiirtó, de megkésett posztemergens gyomirtás esetén könnyedén elszenvedhetünk 10% terméskiesést! (2.kép)

Ez sokkal több pénzbe kerül, mint egy preemergens gyomirtás ára! Az itt használatos szerek egy részét ugyan a tavalyi évben kivonták, de továbbra is rendelkezésre állnak hatásos szerek. Ezek egyike a Wing-P. Gyengébb, magról kelő gyomnyomás és kedvező időjárás esetén önmagában is képes a gyomok által okozott termésveszteség elhárítására. Különösen érdemes azoknak kipróbálni, akik a tavaszi kultúrákban elvesztett S-metolaklór hatóanyag utódját keresik!

2.kép Bal oldalt: Kezeletlen kontroll, Szekszárd, 2010. június 16; Jobb oldalt: Wing®-P 3,5 l/ha, Szekszárd, 2010. június 16.
Top