Cukorrépa
Cukor: A természetes fitnesz-étel
A sportolás egészséges és jó szórakozás is. Azonban ahhoz, hogy kocogás, súlyemelés vagy egyéb sporttevékenység közben jól tudjunk teljesíteni, a testünknek folyamatosan energiára van szüksége. Az energiánk mozgósításához fontosak a szénhidrátok, és azon belül a cukor. Ennek az az oka, hogy testünk elsődlegesen ezeket az anyagokat alakítja át energiává. Bár az agyunk a testsúlyunknak mindössze két százalékát teszi ki, az energiánknak mintegy 20 százalékát fogyasztja el, és ez naponta körülbelül 130 gramm glükózt jelent.
Amikor valamilyen mentális stressz ér minket, például versenyzünk, a glükózbevitelünk további több mint tíz százalékkal növekszik. Európában a cukorrépa a legfontosabb cukorforrás.
Tudta Ön, hogy...
...az úgy nevezett háztartási cukor a teljes cukortermelésből csak egy kis mennyiséget tesz ki? A cukor elsősorban az élelmiszeripar által feldolgozott termékekben található meg. Az átlagos éves fogyasztás kétharmadát az ipari feldolgozás keretében italokban, pékárukban, kenhető élelmiszerekben és tejtermékekben felhasznált cukor adja. Különösen a készételek és az üdítőitalok tartalmaznak nagy mennyiségű cukrot.
A cukorrépa-termesztés kihívásai
Az egyre kisebb termesztési területen a cukorrépa csak akkor tudja teljes mértékben megvalósítani a potenciális terméshozamát, ha zavartalanul növekedhet, és egészen a betakarításig egészséges marad. A gyakran lassú fiatalkori növekedési szakaszban és előre nem megjósolható időjárási viszonyok esetén a cukorrépa számára hosszú, gyomoktól mentes időszak szükséges a sorok záródásáig.
Az ezt követő időszakban különös figyelmet kell szentelni a levélbetegségeknek, mint amilyen például a cerkospórás levélfoltosság, a ramuláriás levélfoltosság és a lisztharmat. A betegség által elpusztított levélfelületek, valamint a levelek állandó váltása a cukortartalom és a cukorhozam csökkenését eredményezi. Ez kapcsolatban van a répatest belsejének leromlott minőségével.
A répatest betegségei:
- Cerkospórás betegség
- Lisztharmat
- Ramuláriás levélfoltosság
- Rozsda
Különböző tényezők fejtenek ki káros hatást a bevételre
A szabályozói útmutatások számának növekedése korlátozta a növényvédő szerek használatát és a répafélék sokféleségét. Néhány problémát okozó gyomnövény, mint például az egynyári perje és a mérges ádáz ellen következésképpen nincs védekezés – és ez a bevétel csökkenésével jár.
A bevételre még negatív hatással lehetnek az alábbi egyéb tényezők is: korai vetés, szárazság és hideg, különösen a bokrosodás után, ezek foghíjas répapopulációt és a sorok későbbi záródását okozzák. Ez növeli a gyomnövényekkel (pl. kölesekkel) való fertőződés kockázatát. Továbbá, a párás, meleg nyarak során a betegségek gyakran robbanásszerű kitörhetnek, míg a nyári szárazság vagy a hideg stresszt jelent a répák számára és hátráltatja a fejlődésüket.
és egyszikű gyomnövények
A BASF hozzájárulása
- Nagy teljesítményű, tartós hatású növényvédő szerek
- Kiválasztott hatóanyagok a gyomirtóként való használathoz
- Megnövelt terméshozam a harmonizált cukortermesztési összetevők révén
- Gyommentes a korai sorok záródásáig, a széles körű hatékonyságot kínáló építőkövek révén.
- Kiválasztott termékek az első használatra, vagy rugalmas alapozó gombaölő szerként