Faszöveti barázdáltság [Grapevine rupestris stem pitting-associated virus]
Kórokozó:
A szőlő faszöveti barázdáltság egy világszerte elterjedt vírus eredetű betegség-együttes, amely gyakran a tőkék pusztulását okozza. Négy elváltozás áll összefüggésben a faszöveti barázdáltsággal. Ezek a rupestris faszöveti barázdáltság (rupestris stem pitting), a kober faszöveti barázdáltság (kober stem grooving), az LN 33 faszöveti barázdáltság (LN 33 stem grooving) és a parakérgűség (corky bark). Az amerikai alanyok érzékenyek az RSPaV vírusfertőzésre. A szőlőfajták közül például a Rizlingszilváni és a Zöldveltelini fogékony a betegségre.
Kártétel, tünet:
A tőkék gyengén fejlődnek a, a fakadás késik. A levelek világoszöldek, aprók. A tőke idősebb fás részein – gyakran az oltás helyén –megvastagodik a kéreg. Ha lehántjuk a kérget fatest felszínén hosszanti irányba futó barázdákat láthatunk. A kéreg belső részén ezeknek a barázdáknak a lenyomata rajzolódik ki. A fatestben mélyen rendellenes szövetalakulás figyelhető meg a megvastagodott kéreg alatt.
Biológiája, környezeti igénye:
A betegség szaporítóanyaggal és oltással terjed. A rupestris faszöveti barázdáltság vírus mechanikailag nem vihető át. A fertőzés következtében a szállító edénynyaláb rendszer működésében keletkezik zavar.
Védekezés:
A szőlőültetvény talaját újratelepítés előtt 5-6 évig pihentetni kell. A betegséget mutató tőkék eltávolítása szükséges. Csak vírusmentes szaporítóanyagot szabad felhasználni. Szőlőültetvény telepítésére fonálféregmentes területeken kerülhet sor.
Források:
- Glits Márton-Folk Győző: Kertészeti növénykórtan. Mezőgazda Kiadó. 3. átdolgozott és bővített kiadás. Budapest, 2000
- M. Hluchy és mtsai: A gyümölcsfák és a szőlő betegségei és kártevői. Biocont Laboratory. Bratislava, 2007
- north_east https://agraragazat.hu/hir/a-szolo-fontosabb-virusos-es-fitoplazmas-betegsegei/
- north_east https://agroforum.hu/szaktanacsadas-kerdesek/beteg-a-szolom/