Iratkozzon fel hírleveleinkre és egyéb szakmai anyagainkra!
Tovább

Cseresznye és meggy nekrotikus gyűrűsfoltossága [Prunus necrotic ringspot virus]

Kórokozó:

A cseresznye és a meggy nekrotikus gyűrűsfoltosságát az RNS vírusok csoportjába tartozó Prunus Necrotic Ringspot Virus /PNRSV/ okozza. A betegséget a múlt század hatvanas éveiben Észak-Amerikában írták le. Európában, így hazánkban is elterjedt, veszélyes vírus. Cseresznyén és meggyen is előfordul, de az őszi- és kajszibarack, a szilva, valamint dísz Prunus fajok is a gazdanövényei közé tartoznak. Az almát és a komlót is képes megfertőzni. Meggyültetvényekben akár 100%-os termésveszteséget is előidézhet.

Kártétel, tünet:

A fertőzött fák vontatottan fejlődnek, hozamuk csökken, a rügyek és a termőhajtások elhalnak, idő előtt korán kipusztulnak.

A levelek csavarodnak, rajtuk klorotikus, nekrotikus foltok figyelhetők meg, amelyek kihullanak a levéllemezből. A foltok összefolynak, a levél szétesik, gyakran csak az erek menti szövetek maradnak meg. Ezek a gyakoribb tünetek. Ritkábban tapasztalható a krónikus tünet, amikor a levelek elkeskenyednek, erősen fogazottá válnak és a felső harmadukban a fonáki oldalon kinövések, enációk jönnek létre. Ezeknek a leveleknek gyakran kettős csúcsuk képződik. A tünetek kialakulását nagy mértékben befolyásolja a fajta fogékonysága, a fertőzést okozó vírustörzs, valamint az időjárás.

Biológiája, környezeti igénye:

A vírus a vegetatív szaporítás során, továbbá virágporral és maggal terjed, emellett az egymás mellett lévő fák gyökereinek az érintkezése is alkalmat ad a vírus átadására.

Védekezés:

A védelem alapja a megelőzés, az egészséges, vírusmentes szaporítóanyag előállítása és használata, továbbá a pollenátvitel megakadályozása céljából megfelelő izolációs távolság kialakítása. A beteg növényeket azonnal meg kell semmisíteni.

Források:

Tóth Miklós: Gyümölcsfélék és a szőlő kiskerti védelme. Mezőgazda Kiadó. Budapest, 2008

Glits Márton-Folk Győző: Kertészeti növénykórtan. Mezőgazda Kiadó. 3. átdolgozott és bővített kiadás. Budapest, 2000

M. Hluchy és mtsai: A gyümölcsfák és a szőlő betegségei és kártevői. Biocont Laboratory. Bratislava, 2007

https://agraragazat.hu/hir/a-cseresznye-es-a-meggy-betegsegei/

https://mezohir.hu/2021/09/19/meggy-virusbetegsegei-mezogazdasag/

Top