Sztenokarpellás csőkorhadás [Stenocarpella maydis]
Kórokozó:
A kukorica sztenokarpellás csőkorhadás betegséget a Stenocarpella maydis nevű piknídiumos gombafaj okozza.
Kártétel, tünet:
A sztenokarpellás megbetegedés tünetei a virágzást követően jelennek meg. A levelek hervadnak, elszáradnak, a növény elpusztul. A szárat megvizsgálva az tapasztalható, hogy az alsó szárközök barnává válnak. A szárcsomók közelében megjelennek a kórokozó ivartalan termőtestei, a fekete piknídiumok. Amennyiben páradús a levegő a száron megjelenik a gomba fehér micéliumszövedéke is. Ha a szárat felvágjuk, az látható, hogy a bélszövet elpusztult, csak a rostok maradtak meg. A fertőzött növények szára könnyen eltörik. A csuhélevek sárgulnak, a kukoricacső elkorhad, rajta a szemek fénytelenek, barnák. A csuhélevelek belső oldalán és a fertőzött szemek csíra felőli részén szintén képződhetnek piknídiumok, amelyekben piknokonídiumok jönnek létre.
Biológiája, környezeti igénye:
Fertőzött növényi maradványokban telel a gomba, illetve a vetőmagokban is fennmaradhat. A meleg, csapadékos, párás időjárás kedvez a fertőzés kialakulásának.
Védekezés:
Egészséges, fertőzéstől mentes vetőmag használatával és vetőmagcsávázással, valamint ellenálló hibridek választásával előzhető meg a betegség. A fertőzött növényi részek mélyre történő forgatásával pusztítható a kórokozó.
Források:
- Érsek Tibor-Németh Lajos: Növénykórtan. Mosonmagyaróvár, 2013
- A szántóföldi növények betegségei. Szerk. Horváth József. Mezőgazda Kiadó, 1995
- north_east https://agroforum.hu/szakcikkek/novenyvedelem-szakcikkek/a-kukorica-gombas-betegsegei-es-ellenuk-valo-vedekezes-a-kukorica-szar-es-levelbetegsegei-2-2/https://agroforum.hu/szakcikkek/novenyvedelem-szakcikkek/a-kukorica-gombas-betegsegei-es-ellenuk-valo-vedekezes-a-kukorica-szar-es-levelbetegsegei-2-2/