Iratkozzon fel hírleveleinkre és egyéb szakmai anyagainkra!
Tovább

Takácsatkák [Tetranychidae]

Piros gyümölcsfa-takácsatka

Kárkép
A piros gyümölcsfa-takácsatka szívó tevékenységének következtében a levélcsúcsok megfeketednek, pontszerű szúrási helyek jönnek létre, a levelek széle felkunkorodik, a hajtások elvékonyodnak, lerövidülnek. A fertőzött levelek miatt erősen lecsökken a növény alkalmazkodóképessége, ennek következtében a gyümölcsök nem érnek meg eléggé, ami a minőség rovására mehet. Késő nyáron a fertőzöttséget a lombozat rozsdabarna elszíneződése mutatja, a vesszők nem érnek be megfelelően, ami megnöveli a szőlő érzékenységét a téli fagyokkal szemben.

Kártevő
A piros gyümölcsfa-takácsatka téglavörös színű, 0,16 mm nagyságú téli peteként telel át, amely a rügyek közelében, illetve az idősebb fakéreg hasadékaiban érzi jól magát. A lárva kelés az 1-3. levélstádiumban történik. A nyári petéket az állat általában a levelek fonákjára helyezi el. Évenként két-három nemzedék kifejlődésére van lehetőség, ezek a lombot teljes kiterjedésében ellepik. Nyár végén a nőstények az ízekhez, illetve az öregebb, fás részekhez húzódnak, hogy lerakják a téli petéket.
Védekezés

A kémiai anyagokkal való védekezés fokozottan szükséges, ha metszés közben kezünk pirossá válik, illetve ha tavasszal a téli peték mennyisége meghaladja a húszat szárcsomónként. Virágzás után már a szimptómák megjelenése előtt fontos a növény felületének ellenőrzése. A levelek virágzás utáni 70%-os fertőzöttsége kritikusnak tekinthető, a leérés utáni 50%-os, illetve a permetezés előtti 30%-os fertőzöttség jó ok a megfelelő védekező intézkedés megtételére.
Forrás: A szőlőtőke betegségei és kártevői (Schruft, Kassemeyer-WBI Freiburg)

Gyümölcsfa- takácsatka

Kinézet Kárkép
A leveleken kis sárgás színű foltok jelennek meg, amelyek később barnássá vagy pirosassá válnak. A levél fonákján finom hálóréteg látható. A levelek elszáradnak, és idő előtt lehullanak.

Előfordulás
A telet pete formában vészelik át, általában a rügyek közelében, illetve ágvillákban. A nyár folyamán nyári petéket raknak, 5-7 generáció kifejlődése lehetséges. A meleg, száraz idő kedvez a szaporodásnak.

Magyarázat
A gyümölcsfa- takácsatka a leggyakoribb és legveszélyesebb atkafaj, amely gyümölcsfákon előfordul. A szívó tevékenység következtében a levelek kivilágosodnak és elszáradnak. Ez a gyümölcs minőségének romlását, illetve növekedési zavarokat okozhat.

Megelőzés / Védekezés
Vizsgáljuk meg, nem találhatóak-e az ágakon téli peték; ajánlott a lemosó permetezés. A tenyészidő alatt rendszeresen ellenőrizzük a leveleket; óvjuk a természetes ellenségeket; vessünk be ragadozó atkákat. Állapítsuk meg a kárküszöböt, ennek átlépésekor alkalmazzunk akaricides kezelést.

Top