Iratkozzon fel hírleveleinkre és egyéb szakmai anyagainkra!
Tovább

Fekete bükköny-levéltetű [Aphis craccivora]

Előfordulása:

A valódi levéltetvek családjába (Aphididae) tartozó fekete bükköny-levéltetű világszerte elterjedt faj, Magyarországon is gyakori.

Leírás:

A szárnyatlan nőstény teste fekete, hátoldala csillogó. Teste 2,3 mm hosszú. A szárnyas nőstény feje és tora fekete, potroha szürke, rajta fekete oldalfoltok találhatók. Potrohvégén harántsávok futnak keresztül. Mérete 1,8 mm.

Kártétel, kárkép:

Sok gazdanövénye van, ezek főként pillangósvirágúak tartoznak. A szóján is megtalálható, ahol szívogatásával a vegetatív és generatív növényi szerveket egyaránt károsítja. A levelek satnyulnak, hervadnak, gyenge a hüvely- és a magképződés.

Életmód:

Nem tápnövényváltós faj. Évente több nemzedéke fejlődik ki. A telet tojás alakban tölti az évelő pillangósokon. Az ősanyák áprilisban kelnek ki. A további tápnövényekre áttelepülő szárnyas nőstények a nyár elején fejlődnek ki. Ősszel az ivaros nőstény áttelelő tojásokat rak le.

Előrejelzése, védekezés:

A szárnyas egyedek szójatáblába való betelepülése sárga tálakkal vagy ragacsos csapdákkal nyomon követhető. Súlyos fertőzés esetén több alkalommal is szükség lehet a rovarölő szeres védekezésre.

Források:

Top