Iratkozzon fel hírleveleinkre és egyéb szakmai anyagainkra!
Tovább

Gamma-bagolylepke [Autographa gamma]

Előfordulása:

A bagolylepkék családjába (Noctuidae) tartozó gamma bagolylepke Magyarországon általánosan elterjedt, hazánk egész területén megtalálható.

Leírás:

A lepkék szárnyfesztávolsága 34-40 mm. Elülső szárnyainak alapszíne ibolyásszürke, középső részén ezüstfehér gamma rajzolat látható (ez a cseppfoltja). Hátulsó szárnyai barnák, erei feketések. A tor feltűnően szőrözött, színe ibolyás. Csápja a hímek és nőstények esetében is fonalas. A hernyók zöldek, araszoló mozgást végeznek.

Kártétel, kárkép:

A gamma bagolylepke polifág faj, tápnövényeinek köre széles, szinte valamennyi termesztett kétszikű növényünk szerepel az étlapján. A hernyók a leveleket fogyasztják kezdetben a fonákoldalon hámozgatnak, majd később lyuggatják, karéjozó módon rágják azokat. Tömeges előfordulásuk esetén a kártétel olyan súlyos lehet, hogy a leveleknek csak a vastagabb erei maradnak meg. A hernyók nappal is a növényen találhatók mivel nem fénykerülők. A napraforgó fiatal állományában okozhat komolyabb kárt.

Életmód:

Vándorló életmódot folytató faj. Magyarországon a szabadban nem képes áttelelni, hazánkba a tőlünk délebbre eső területekről április, május folyamán érkezik meg a lepke. A tojásokat a nőstény a virágok közelében helyezi el. A hernyónak 5 lárva fokozata van. A levelek között bábozódnak be finom fehér szövedékben. Nemzedékek számát nehéz megállapítani mert a bevándorlók elkeverednek a helyben fejlődött népességgel. A nappalok rövidülésével a nyár végén megkezdődik a lepkék visszavándorlása a mediterrán országokba.

Előrejelzése, védekezés:

A gamma bagolylepke rajzásmenete fény- és szexferomon csapdákkal követhető. Az előrejelzés alapján a védekezés pontos időpontja jól meghatározható. A hernyók ellen számos kontakt és felszívódó készítmény használható fel.

Források:

Top