Gabonaszipoly [Anisoplia tempestiva]
Előfordulása:
A cserebogarak családjába (Melolonthidae) tartozó Anisoplia lata a palearktikus régió déli területén elterjedt, balkáni eredetű faj. A kalászos gabonán több szipolyfaj is károsíthat, a leggyakoribb a széles szipoly előfordulása.
Leírás:
A széles szipoly hossza 12-15 mm. Feje és előtora zöldes fényű, szárnyfedői vörösbarnák hátul fekete szegéllyel. Lárváik kifejletten kb. 18 mm nagyságúak, kissé hajlottak. A pajorok utolsó potrohszelvénye szőrözött. Lemezes csápú bogár. Kalászos gabonákon (búza, rozs) és fűfajokon (pl. ecsetpázsit, tarackbúza, angol perje, egérárpa, csenkeszfajok) táplálkozik.
Kártétel, kárkép:
Az imágók kártétele kettős. Egyrészt a tejes és a viaszérésben lévő szemeket megrágják, másrészt a szemeket kitúrják, ami a kalász borzolt, kesze-kusza kinézetét eredményezi. Egyes irodalmi adatok szerint egy bogár akár 50-90 magot is kitúrhat. A kalászokon többnyire fejjel lefelé tartózkodnak. Nappal a kalászokon táplálkoznak, a hűvösebb esti időszaban a talaj felszínénhez közel húzódnak. A talajban fejlődő lárvák gyökerekkel táplálkoznak.
Életmód:
A telet lárva alakban tölti, az imágó június folyamán jelenik meg. Fejlődéséhez 1 vagy 2 évre van szükség. A nőstény az érési táplálkozás és a párosodás után csomókban tojásokat rak a talajba 8-20 cm mélységbe a kötöttség függvényében. Három lárvaállapotot követően bebábozódik. Szabadbábja kezdetben fehér, majd sárga színűvé válik. Száraz, meleg évjárat segíti a fejlődésüket. Fény- és melegigényes faj.
Előrejelzése, védekezés:
Az előrejelzés a pajorok számbavételén alapul, amely kvadrátmódszerrel (négyzetméterenként 5 db pajor jelenléte már erős fertőzésre utal) és búzacsomós módszerrel végezhető el. A tarlóhántással csökkenthető a számuk, illetve a nitrogén-túladagolás elkerülése is hozzájárul a felszaporodásuk mérsékléséhez. A vetésfehérítő ellen használt inszekticidek a széles szipoly ellen is hatásosak.
Források:
- A növényvédelmi állattan kézikönyve 3A. szerk.: Jermy Tibor és Balázs Klára. Akadémiai Kiadó. Budapest, 1989
- Szántóföldi növényvédelem. szerk.: Petróczi István. Mezőgazdasági Kiadó, 1982
- Kártevők elleni védekezés I.szerk.: Seprős Imre. Mezőgazdasági Szaktudás Kiadó. Budapest, 2001
- Ripka Géza: Növények integrált termesztése I. NAKVI, Budapest
- Ripka Géza: Növények integrált termesztése II. NAKVI, Budapest
- Szeőke Kálmán: Károkozó rovarok a mezőgazdaságban. Hajnalpír Kiadó. Székesfehérvár, 2015
- north_east https://agroforum.hu/szakcikkek/hatarszemle/megerkeztek-a-gabonaszipolyok/