Drótférgek [Agriotes sp.]
Előfordulása:
A drótférgek a pattanóbogarak lárvái. A pattanóbogárfajok jelentős hányada az Agriotes nemzetségbe tartozik, ezeket nevezik kis pattanóbogaraknak. Legismertebb fajok közülük az A. obscurus, az A. brevis, az A. sputator, A. lineatus és az A. ustulatus. Szántóföldeken a mezei pattanóbogár (A. ustulatus) a leggyakoribb, többnyire más fajokkal együttesen fordul elő. A hazai drótféreg-populáció közel 90%-át az Agriotes fajok adják.
Világszerte elterjedtek, így hazánkban is. A talajtípus függvényében alakul a drótférgek fajösszetétele egy adott területen.
Leírás:
A bogarak teste hosszú, megnyúlt (mezei pattanóbogár 8-11 mm), lapított, a potroh vége felé elhegyesedő. A hátukra fektetve a pattanószerkezetük segítségével magasra „ugranak”. A lárvák sárgák, hengeresek. Erős, kitines kültakarójuk rézdrótra emlékeztető. Rágóik fejlettek. A mezei pattanóbogár lárvái 26-30 mm hosszúak.
Kártétel, kárkép:
Fő kártételt a talajlakó lárvák okozzák. Polifág, azaz soktápnövényű fajok. A lárva szinte az összes termesztett és vadon élő növény föld alatti részén képes táplálkozni. Már a csírázó magot is tönkre tehetik, kiodvasíthatják. Megrágják a kibújó gyököcskét és rügyecskét, a kis csíranövény esetenként ki sem kel. Ha már szik- vagy 1-2 lombleveles állapotban van a növény, a drótférgek kártételére a hervadás hívja fel a figyelmet.
A kalászosok gyökerét is megrágja, aminek hatására a gabona föld feletti része sárgul, a vezérhajtása elbarnul. A növény enyhe húzás hatására könnyen elszakad a tövénél. A súlyosan károsított növény elpusztul.
A szója gyökerét megrágja, sőt vetőmag alakban is károsítja. A drótféreg-kártétel hatására a szója levelei sárgulnak, barnulnak és elhalnak.
A kukorica gyökerét, gyökérnyaki részét megrágja, sőt vetőmag alakban is károsítja. A drótféreg-kártétel hatására a kukorica levelei a csúcstól visszafelé sárgulnak, barnulnak és elhalnak.
A kártétel mértéke függ a károsított növény térállásától és a korától. Tág térállásúaknál nagyobb pusztítást tudnak végezni, mert a szomszédos növények nem tudják pótolni a kieső termést. A fiatal növények érzékenyebbek, az idősebbek kiheverhetik a károsítást.
Életmód:
A pattanóbogarak fejlődése 3-5 évig tart. A lárvák, a talajban élnek, fejlődésük utolsó évében ott bábozódnak be, az imágók augusztusban rajzanak. A bogár áttelel, majd tavasszal a felszínre jön, érési táplálkozás folytat virágzó fűféléken, de szívesen látogatja a táblaszegélyeken növő ernyős- és fészkesvirágzatú növényeket is. Párosodást követően a növénnyel borított talajba helyezi el tojásait egyesével vagy csomókban. A bogarak virágport fogyasztanak. Nyáron a lárvák zöme a talaj felső 25 cm-es rétegében található, szeptembertől mélyebbre húzódnak, a felső 35 cm-es rétegből teljesen eltűnnek. Fiatal lárva állapotukban szaprofág életmódot folytatnak, humusszal, lebomló anyagokkal, korhadékkal táplálkoznak. L2-es stádiumtól viszont fokozatosan fitofággá válnak.
A csapadékos időjárást és a kötöttebb savanyú erdei és a réti talajokat kedvelik. Nedves talajban jóval könnyebben mozognak.
A pattanóbogár-lárvák érzékelik a talajban a gyökerek által kibocsátott szén-dioxidot, így könnyen megtalálják a táplálékukat.
Előrejelzése, védekezés:
Alapvetően a nagy tenyészterülettel rendelkező növényfajokban okoz komolyabb károkat. Napraforgó ne kerüljön gyeptörésekbe vagy pillangósok feltörése utána. A táblaszéleken a nagy termetű fészkes és ernyős virágzatú növények a pattanóbogarakat vonzzák, ezért ezek gyérítésére külön figyelmet érdemes fordítani.
A drótféreg-népesség kvadrát módszerrel vagy feromon-csapdákkal követhető nyomon. A négyzetméterenkénti 1–2 lárva már jelentős gazdasági kárt képes okozni.
Csávázással vagy talajfertőtlenítő szerrel lehet védekezni a drótféreg ellen.
Kalászosokban ritkán van szükség a talajlakók elleni védekezésre, mert a növényállomány sűrű, így a kártétel többnyire nem jelentős, de előfordulhat nagyobb kártétel is. Alapvetően a nagy tenyészterülettel rendelkező növényfajokban okoz komolyabb károkat.
Források:
- Integrált növényvédelem a kártevők ellen. szerk.: Jenser Gábor. Mezőgazda Kiadó. Budapest, 2003
- Szeőke Kálmán: Károkozó rovarok a mezőgazdaságban. Hajnalpír Kiadó. Székesfehérvár, 2015
- Ripka Géza: Növények integrált termesztése II. NAKVI, Budapest
- A szántóföldi és kertészeti növények kártevői. szerk.: Jenser G., Mészáros Z., Sáringer Gy. Mezőgazda Kiadó. Budapest, 1998
- north_east https://agroforum.hu/agrarhirek/novenyvedelem/drotfergek-a-kukorica-jelentos-fiatalkori-kartevoi/
- north_east https://mezohir.hu/2022/04/16/agrar-drotfereg-kartevo-novenytermesztes-novenyvedelem-mezogazdasag/
- north_east https://www.agronaplo.hu/szakfolyoirat/2022/04/pr/drotfereg-az-alattomos-kartevo
- north_east http://www.csalomoncsapdak.hu/5kartevoklatinnevszerint/pdffajonkentik/drotfergek.pdf
- north_east https://www.agroinform.hu/szantofold/talajlako-kartevok-elleni-vedekezes-a-neonikotinoidok-es-a-szerves-foszforsav-eszterek-kivonasa-utan-46567-002
- north_east http://real.mtak.hu/11532/1/1234814.pdf
- north_east https://magyarszoja.hu/tudastar/szoja/novenyvedelem/rovar/