Tyúkhúr [Stellaria media]










Életforma:
A szegfűfélék (Caryophyllaceae) családjába tartozó lágyszárú, T1-es (kora tavaszi áttelelő egyéves) életformacsoportú gyomnövény.
Előfordulás:
Kozmopolita növény, mind az öt világrészen megtalálható. Magyarország egész területén elterjedt, gyakori gyomfaj. Szántóföldeken, parlagon hagyott és bolygatott területeken, kertészeti kultúrákban, vízparton, nedves réteken és kerteken tömegesen előfordul. Cseresznye- és meggyültetvényekben is számítani lehet a megjelenésére.
Károsítása:
Az egyre enyhébb téli időjárás is kedvez a T1-es gyomfajok terjedésének, hiszen a kora tavaszra megerősödött, virágzó állományaik nagy kárt tudnak okozni azzal, ha nagy tömegben szőnyegszerűen borítják be a talajt. Szaporodása ivaros alakban, maggal történik elsősorban, de ivartalan úton is képes új egyedeket létrehozni, mivel a lekönyöklő szárrészek legyökerezhetnek. Ennek következtében alakulhat ki a szőnyegszerű állománya. Sekélyen gyökerezik, így kártételére inkább a fiatal gyümölcsösökben lehet számítani.
Életmód:
Egyéves, de ősszel csírázva áttelel. A magvak 2 °C-on már csíráznak a talajban. Nedvesség hatására folyamatosan kel. Az árnyékos, hűvös, nedves körülmények között gyorsan fejlődik. Kedveli az üde, laza, semleges kémhatású, nedves, tápanyagban dús talajokat.
Morfológia:
A tyúkhúr alacsony vagy közepes termetű, felemelkedő vagy elfekvő, elágazó szárú gyomnövény.
Csíranövény: Sziklevelei lándzsásak, csúcsuk hegyes, hosszú nyélbe keskenyednek, csillagszőrök borítják. Az első levelek átellenesen helyezkednek el, tojásdad, majdnem kerek alakúak. Csúcsuk hegyes, nyelük hosszú.
Gyökérzet: Vékony karógyökere és heverő szárának csomóiból eredő bojtos gyökere van.
Lomblevelek: Levelei tojásdad szívesek. Az alsók nyelesek, a felsők ülők. Viszonylag kis levelei puhák, kopaszok, a felsők kivételével pillás élűek.
Virág: Kis fehér virágai a levelek hónaljában ülnek hosszú kocsány végén. Szirmai majdnem tövig kétszeletűek. Három bibeszála van. Kora tavasztól késő őszig virágzik, gyakran enyhe téli napokon is.
Termés: Hosszúkás alakú, 5 mm nagyságú toktermése van. Éréskor lefelé lóg, hat kopáccsal nyílik. Kerek (gyakran tompán három- vagy négyszögű) magjainak felszíne bibircses. Színe vöröses- vagy szürkésbarna, feketés, fénytelen. Egy növény mintegy 15.000 magot terem. A magok csírázóképességüket 25 évig megőrzik.
Védekezés:
Agrotechnikai módszerek:
A tyúkhúr sekélyen gyökerezik, ezért a talajműveléssel jó hatékonysággal pusztítható. Ennek formája lehet az ültetvénytelepítést megelőző tarlókezelés vagy a sorok és sorközök mechanikai ápolása. A csírázását hátráltatja, illetve gátolja a sorok mulcsréteggel vagy fekete fóliával való takarása.
Kémiai védekezés:
Ha nagy egyedsűrűségben jelenik meg az ültetvényben szükség lehet kémiai úton is védekezni ellene. A gyomirtó szerekre a 2-4 leveles állapotában reagál a legérzékenyebben. A sarjhajtásképzésre hajlamos meggy esetében a permetezéskor figyelmet kell fordítani arra, hogy a sarjhajtásokra se kerüljön a gyomirtó szerből, mert ezeken keresztül is felszívódnak a hatóanyagok, amik a gyümölcsfán fitotoxikus tüneteket okozhatnak.
Források:
- Gyomnövények, gyombiológia, gyomirtás. Szerk.: Hunyadi Károly et al. Mezőgazda Kiadó, Budapest, 2011
- https://agroforum.hu/szaktanacsadas-kerdesek/hasznos-vagy-karos-a-tyukhur-1/
- Vegyszeres gyomirtás és termésszabályozás. Szerk.: Kádár Aurél. Hatodik átdolgozott, bővített kiadás, 2019
- north_east https://agroforum.hu/szakcikkek/gyomirtas/ultetvenyek-gyomhelyzete-gyomszabalyozasa-aktualitasok/