Iratkozzon fel hírleveleinkre és egyéb szakmai anyagainkra!
Tovább

Szöszös bükköny [Vicia villosa]

Életforma:

A pillangósvirágúak (Fabaceae) családjába tartozó T2-es (ősszel és tavasszal egyaránt csírázó nyáreleji egyéves) életformacsoportú gyomnövény.

Előfordulása:

Kozmopolita elterjedésű faj. Hazánk egész területén előfordul. Természetes gyepekben, mezőgazdasági művelés alatt álló területeken, utak mentén, szántók szélén, parlagon hagyott területeken fordul elő. Gabonafélékben, ritkábban kertészeti kultúrákban megjelenhet és felszaporodhat. Termesztett növény, az őszi takarmánykeverékek meghatározó összetevője.

Károsítása:

A bokrosodás korai szakaszában elfoglalhatja a fejlődő, esetleg ritka gabona életterét. A kalászosok betakarítását megnehezíti. A kapaszkodását kacsokká alakult levélgerince segíti (a csúcsi levélke helyén elágazó kacs alakul ki). Összegubancolódik a termesztett növényekkel, akár a gabona megdőlését is okozhatja. Közvetett kártételének tekinthető, hogy a szöszös bükkönyben megtalálható kanavanin és a lovak szisztémás granulomatózus betegsége között összefüggést mutattak ki..

Életmód:

Egyéves, de ősszel csírázva áttelelő növény. Talajjal szemben igénytelen, laza, tápanyagban nem túl gazdag homoktalajokon fordul elő gyakran. Az időjárási szélsőségeket is jól tűri. Elviseli a fagyot, a szárazságot, az elárasztást.

Morfológia:

A szöszös bükköny ágas, kapaszkodó szőrrel borított, molyhos növény. Szára magas (akár 150 cm), elágazó és elfekvő.

Csíranövény: A szikleveleiből csak az ár alakú pálhalevél figyelhető meg. Az első valódi leveleket két pár szálas, aprón szőrös levélke alkotja.

Lomblevelek: Levelei szárnyasak, levélkéi lándzsásak, hosszúkásak. Összetett levele 5-12 pár levélkéből áll.

Gyökérzet: Mélyre hatoló gyökérrendszert fejleszt.

Virág: Virágai ibolyakékek, amelyek sokvirágú levélhónalji fürtben nőnek. Júniustól augusztusig virágzik.

Termés: Hüvelyei lapítottak, kopaszak. Színük sárgásbarna, hosszuk 20-30 mm, szélességük pedig 5-8 mm. Egy hüvely általában 4-7 magot tartalmaz. Sima, fekete magja gömbölyű, szabálytalan alakú fényes foltokkal a felületén. A mag átmérője 3-4 mm. Egy növény 80-300 magot érlel. Magja rendkívül ellenálló, a talajban hosszú ideig, akár 5-10 évig is fenntarthatja csírázóképességét.

Védekezés:

Agrotechnikai, mechanikai védekezés:

A rendszeres talajművelés, vetésváltás és a tarlóhántás visszaszorítja a szöszös bükköny terjedését.

Kémiai védekezés:

Gyomirtó szerekkel, az agrotechnikai védekezéssel kombinációban. A gyomirtó szerekre érzékenyen reagál. Őszi búzában preemergensen, valamint őszi és tavaszi posztemergensen lehet védekezni kémiai úton ellene.

Források:

Top