Mezei tikszem [Anagallis arvensis]








Életforma:
A kankalinfélék (Primulaceae) családjába tartozó T4-es (tavasszal csírázó, nyárutói egyéves) életformacsoportú gyomnövény.
Előfordulása:
Hazánkban gyakran előfordul gabonatarlókon, kapás kultúrákban, gyümölcs- és szőlőültetvényekben.
Károsítása:
Jó kompetíciós képessége miatt nagyobb mennyiségben elszaporodva elvonja a tápanyagot és a vizet a haszonnövények elől főként a szárba indulás, kalász- és szemképzés időszakában.
Életmód:
Egyéves növény. A nedvesebb, üde talajokat részesíti előnyben, a tömörödött talajokon nem fejlődik. Tápanyagban gazdag, semleges vagy gyengén savanyú talajokat kedveli. Kizárólag magról szaporodik.
Morfológia:
A mezei tikszem alacsony termetű elágazó szárú, bokros, heverő növény.
Csíranövény: Sziklevél alatti szárrész kopasz, színe zöldes vagy barnásvörös. A sziklevelek lándzsásak, csúcsukon hegyesek, húsosak vagy bőrszerűek. Levélnyelük rövid és széles. Az első levelek oválisak vagy tojásdadok, csúcsukon hegyesek, ülők. A fonákon pontozottak. A csíranövény szőrtelen és fényes.
Gyökérzet: Sekélyen gyökerező, nem nagy kiterjedésű gyökérzettel rendelkezik.
Lomblevelek: Négyélű szárán levelei keresztben átellenesen találhatók ülő elhelyezkedésben. A levelek alakja tojásdad, a levélszél ép. A levelek színe fényes, a fonák pontozott.
Virág: Virágai a levek hónaljában egyenként ülő kocsányokon nőnek, színük többnyire piros, ritkábban kék. Virágai csak akkor vannak nyitva, ha süt a Nap.
Termés: Toktermése sima felületű, gömbölyű alakú. Éréskor a felső része, mint egy kupak leválik, és a magok a talajra hullanak. A magok alakja csonka kúp 3-4 éllel. A mag fénytelen és sötétbarna, hálós gödröcskés felszínű. Egy termésben 30-40 magot érlel a mezei tikszem. Növényenként 100-330 magot hoz.
Védekezés:
Agrotechnikai módszerek:
Mechanikai úton tarlóhántással lehet védekezni ellene. Kapás kultúrákban sorközműveléssel gyéríthető.
Kémiai védekezés:
Gyomirtó szerekkel, az agrotechnikai védekezéssel kombinációban. Tavasszal, a bokrosodás időszakában zajló gyomirtó szeres kezelés a mezei tikszemet is elpusztítja. A tarlóápolás során is gyéríthető.
Források:
- J. Toman et al.: A természet képekben. Natura, Budapest. 1981
- Gyomnövények, gyombiológia, gyomirtás. Szerk.: Hunyadi Károly et al. Mezőgazda Kiadó, Budapest, 2011
- north_east https://www.cabi.org/isc/datasheet/5352
- Gyommag határozó. Összeáll.: Vincze Mária et al. GATE, 1983