Fodros bogáncs [Carduus crispus]
Életforma:
Az őszirózsafélék (Asteraceae) családjába tartozó lágy szárú, HT (kétéves) életformacsoportú gyomnövény.
Előfordulása:
Európában, Ázsiában és Észak-Afrikában elterjedt növény, Észak-Amerikába behurcolták. Az ártéri puhafa- és keményfa-ligeterdők jellegzetes faja. Neves réteken és mocsaras területeken fordul elő, de utak mentén, bolygatott területeken, legelőkön, öntözött területeken és szántóföldeken is, így a repcében, lucernában is megjelenhet.
Károsítása:
A kelő fodros bogáncs tőlevélrózsájával lefedi a talajt. Intenzív növekedése miatt konkurenciát jelent a repcének. Gyökerében nagy mennyiségű tápanyagot halmoz fel, amit a kultúrnövény elől von el. Nagy zöld tömegével megnehezíti a repce betakarítását.
Szúrós növény. A legelő állatok rendszerint elkerülik. Gyökere enyhén mérgező.
Életmód:
Késő tavasszal, nyár elején kel. Nagy tőlevélrózsát és erős karógyökeret fejleszt, a nyár folyamán megerősödik. Tőlevélrózsás állapotban telel át. Jól alkalmazkodik a szélsőséges, száraz időjáráshoz azzal, hogy fejlődésének első évében sok tápanyagot raktároz el, majd a következő évben ennek segítségével kora tavasszal szárat hoz és virágzik. nyári aszályos időszak beköszönte előtt már termést érlel. A tápanyagban gazdag, meszes, üde, nedves talajokat kedveli, de képes a szárazabb körülményekhez is alkalmazkodni. Az árnyékos területeken nem telepedik meg. Kizárólag maggal szaporodik.
Morfológia:
A fodros bogáncs 100-150 cm magasra növő, tövises, molyhos, elágazó szárú növény.
Csíranövény: Rövid nyelű kerekded sziklevele van.
Lomblevelek: Levelei lándzsásak, főként az alsó részük egyszerűen szárnyasan hasogatott vagy karéjos. A levélszél enyhén hullámos, rajta rövid, 1-2 mm hosszúságú tövisek találhatók. A levélfonák általában szürkén molyhos.
Gyökérzet: Karógyökérzetű faj.
Virág: A virágfészkek átmérője 1,5-1,8 cm. Az egyesével vagy 2-5-ös csoportokban fejlődő virágzataiban a csöves virágok lilák. A fészekpikkelyek felállók, legfeljebb 2 mm szélesek. Júniustól szeptemberig virágzik.
Termés: A kaszattermés 3 mm hosszú, finoman keresztpontozott. Bóbitája háromszor olyan hosszú, mint a termés. Színe világosbarna. Növényenként 5000-10.000 magot érlel.
Védekezés:
Agrotechnikai módszerek:
Szántóföldi kultúrákban tarlóápolással, talajműveléssel védekezhetünk ellene. Cél a magérlelés megakadályozása. A mezőgazdasági gépek és szállítóeszközök tisztán tartásával csökkenthető a fodros bogáncs magjainak terjedése.
Kémiai védekezés:
Komplex védekezési technika a gyomirtó szerekkel, az agrotechnikai védekezéssel kombinációban. A fodros bogáncs ellen a herbicidek széles választéka áll rendelkezésre. 2-4 leveles állapotában a leghatékonyabb a gyomirtó szeres kezelése.
Források:
- Gyommag határozó. Összeáll.: Vincze Mária et al. GATE, Gödöllő. 1983.
- Ujvárosi Miklós: Gyomirtás. Mezőgazdasági Kiadó, Budapest. 1973
- Simon Tibor: A magyarországi edényes flóra határozója. Nemzeti Tankönyvkiadó Rt., Budapest. 2002
- north_east http://viragporosmehlegelo.hu/fodros-bogancs/
- north_east https://plantatlas.brc.ac.uk/plant/carduus-crispus
- north_east https://pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Carduus+crispus
- north_east https://weedwise.conservationdistrict.org/cacr2
- north_east https://www.oregon.gov/ODA/shared/Documents/Publications/Weeds/PlantPestRiskAssessmentWeltedthistle.pdf
- Volker H. Paul: RAPS Krankheiten · Schädlinge · Schadpflanzen. © 2003 AgroConcept GmbH, D-53115 Bonn. Magyar kiadás © RAPOOL Hungária Kft., 2018