Borostyánlevelű veronika [Veronica hederifolia]








Életforma:
A útifűfélék (Plantaginaceae) /korábban: tátogatófélék (Scrophulariaceae)/ családjába tartozó elfekvő vagy felegyenesedő szárú, T1-es (kora tavaszi áttelelő egyéves) életformacsoportú gyomnövény.
Előfordulás:
Szántóföldeken, parlagon, bokros, cserjés helyeken tömeges. Az egész ország területén előfordul. Szántóföldeken, valamint gyümölcs- és szőlőültetvényekben gyakran megtalálható. 666
Károsítása:
Az almaültetvényekben akkor okoz kárt, ha nagy tömegben, szőnyegszerűen borítja be a talajt és elvonja a vizet, valamint a tápanyagot a gyümölcsfa elől. Árnyékoló hatása miatt alacsonyabb lesz a talajhőmérséklet, aminek következtében vontatottabbá válik az almafa tápanyag-felvétele.
Az utóbbi évtizedekben a hormonhatású herbicidek alkalmazása következtében szaporodtak fel a művelt területeinken a veronika fajok, ugyanis ezek a növények bizonyos fokú ellenállóságot szereztek ezekkel a hatóanyagokkal szemben.
Életmód:
Egynyári vagy többéves gyomnövény, kúszó, gazdagon elágazó indákkal. A laza szerkezetű, tápanyagokban gazdag homokos vályogtalajt vagy az agyagos talajt kedveli. Maggal szaporodó fényigényes növény. Kedvező időjárás esetén a tél folyamán is csírázni kezd.
Morfológia:
5-30 cm magasra növő, gyéren szőrös, heverő, elágazó szárú gyomnövény.
Csíranövény: Sziklevelei durvák, oválisak, szárasak, kitüremkedő heggyel, lekerekített vállal.
Lomblevelek: Az alsó levelek szíves kerekdedek, átellenesek. A felsők szórt állásúak, 3-7, de gyakrabban 5 karéjúak. A középső karéj nagyobb, mint a többi.
Virág: Lila vagy halványkék virágai hosszú kocsányúak, a levelek hónaljában ülnek. A csészecimpák szíves tojásdadok.
Termés: Visszás szív alakú toktermése van. A tok rekeszei 1-2 magvúak. A kerek, korong alakú mag átmérője 2-3 mm, színe barna. Magja a Veronica fajok között a legnagyobb. A növény kb. 200-300 magot hoz. Optimális csírázási hőmérséklete 2-5 °C.
Védekezés:
Agrotechnikai módszerek: A nem túl mélyen gyökerező borostyánlevelű veronika egyedszáma a talajmunkák során mechanikai úton jó eredménnyel gyéríthető. Igaz ez az ültetvénytelepítés előtti tarlókezelésre, vagy a talaj-előkészítésre, illetve a sorközök mechanikai gyomirtására. A sorok mulcsozása vagy fekete fóliás takarása is megakadályozza a szőnyegszerű borítás kialakulását. Megfelelő vetésváltással, növényi sorrend kialakításával olyan körülmények teremthetők, amelyek nem kedvezőek a gyomfaj fejlődése szempontjából.
Kémiai védekezés: Abban az esetben érdemes még ősszel elvégezni a gyomirtást, ha az egyedsűrűség veszélyes mértékűvé emelkedik az adott területen. A tavaszi posztemergens gyomirtás során is gyéríthető a borostyánlevelű veronika.
Források:
- Veszélyes 48. Szerk: Bárdi Gabriella et al. Mezőföldi Agrofórum Kft. Szekszárd, 2005.
- Gyomnövények, gyombiológia, gyomirtás. Szerk.: Hunyadi Károly et al. Mezőgazda Kiadó, Budapest, 2011
- Vegyszeres gyomirtás és termésszabályozás. Szerk.: Kádár Aurél. Hatodik átdolgozott, bővített kiadás, 2019
- north_east https://www.terra.hu/haznov/htm/Veronica.hederifolia.html
- north_east https://agroforum.hu/szakcikkek/novenytermesztes-szakcikkek/novenytermesztesi-tapasztalatok-2021-ben-gyomosodas-az-oszi-kalaszosokban-2-resz/
- Simon Tibor: A magyarországi edényes flóra határozója. Nemzeti Tankönyvkiadó Rt., Budapest. 2002
- Ujvárosi Miklós: Gyomirtás. Mezőgazdasági Kiadó, Budapest. 1973