Iratkozzon fel hírleveleinkre és egyéb szakmai anyagainkra!
Tovább

Egynyári perje [Poa annua]

Életforma:

A perjefélék (Poaceae) családjába tartozó T1-es (ősszel csírázó, kora tavaszi egyéves) életformacsoportú gyomnövény.

Előfordulása:

Kozmopolita faj, világszerte elterjedt. Hazánk egész területén gyakran előfordul. Utak mentén, kertekben, taposott gyomtársulásokban, szántókon, valamint ültetvényeken találkozhatunk vele, cseresznyében és meggyben is gyakori.

Károsítása:

Amennyiben az őszi időjárási körülmények nem kedveztek az egynyári perje csírázásának, tavasszal is megindulhat egy kelési hullám. A bokrosodó fűféle beborítja a fasorokat elvonva a vizet és a tápanyagot a még sekélyen gyökerező, fiatal fák elől.

Életmód:

Egyéves növény. A mag nyugalmi állapota rövid, 6-12 hétig tart. Csírázása ezt követően tág hőmérsékleti határok között zajlik, már 2 Celsius-fokon megkezdődik és akár 30 Celsius-fokig zajlik. A fő kelési hulláma ősszel van. A fény és a talajművelés serkenti a csírázását. A talaj iránt nem igényes, mindenféle talajtípuson előfordul, de előnyben részesíti a nedves, tápanyagdús területeket.

Morfológia:

Az egynyári perje egyéves, alacsony termetű, maximum 30 cm magasságú, lekönyöklő szárú, bokros növény. A néha legyökeresedő szára indákat is hozhat.

Csíranövény: Első levele szálas, végig szinte egyforma széles, a csúcsánál hirtelen kihegyesedik. A levéllemez mindkét oldala kopasz, fénytelen, vagy csak enyhén fénylő. Az erezet jól látható rajta. Nyelvecskéje közepes méretű, fülecskéje nincs.

Gyökérzet: Bojtos gyökeret fejleszt.

Lomblevelek: Levele röviden kihegyezett. A nyelvecske hegyes. A levélhüvely kissé összenyomott, hosszabb a legfelső levélnél.

Virág: Laza bugája kúp alakú. A virágzat alsó részén 1-2 elágazás figyelhető meg. A füzérkék kevés virágúak. A pelyva széle vékony hártyás, a külső toklásszal együtt néha szőrös is lehet. Csaknem egész évben virágzik.

Termés: Termése pelyvás szemtermés, amely 2-3 mm hosszúságú, lándzsás alakú, oldalról kissé összenyomott. A csupasz szem sárgásszürke, tompán háromélű. 100-800 db magot érlel növényenként.

Védekezés:

Agrotechnikai, mechanikai módszerek: Mivel a fény serkenti a csírázását tarlóhántással lehet védekezni ellene. A talajművelés hatására felszínre került magok kikelnek, majd a fiatal növények mechanikai vagy kémiai úton elpusztíthatók. A cseresznye- és meggyültetény sorközeiben mechanikai úton, talajműveléssel csökkenhető az egyedszáma, a füvesített sorközökben a rendszeres kaszálással a maghozás akadályozható meg. A fasorokban különböző mulcsanyag leterítésével vagy fekete fóliás talajtakarással mérsékelhető az előfordulása.

Kémiai védekezés: Gyomirtó szerekkel az agrotechnikai és a mechanikai védekezéssel kombinációban. A hasonló életmódcsoportba tartozó egyszikű gyomok elleni védekezés megoldja az egynyári perje okozta problémákat is. A magról kelő fűféle gyomok ellen kémiai úton preemergens lehet védekezni. Ennél az eljárásoknál az eredményesség feltétele a bemosó csapadék megléte. Posztemergensen a gyökérváltásig érdemes végrehajtani a kezelést. A gyomirtás megtervezésénél fontos szempont a cseresznye és a meggyültetvény kora.

Források:

Top