Pictorozzon tovább Pictor® Active-val!

Kendermagbogár [Peritelus familiaris]

Előfordulása:

Az ormányosbogarak családjába (Curculionidae) tartozó kendermagbogár a Mediterráneumban elterjedt faj, hazánkban is megtalálható. Homoktalajú területeken fordul elő gyakrabban. Különösen gyümölcsös vagy erdő szomszédságában telepített szőlőültetvényekben szaporodik el.

Leírás:

Az imágó 4,5-6 mm hosszú. A félgömb alakú bogarak alapszíne szürke, rajtuk a világosbarna pikkelyszőrök foltokat alakítanak ki. Teste az érett kendermagra emlékeztető. Röpképtelen, mert szárnyfedői összenőttek. Rövid ormánya és térdes csápja van. Kifejlett lárvája piszkosfehér színű, 4,6-6,8 mm nagyságú.

Kártétel, kárkép:

Polifág faj, szőlőn, gyümölcsfaoltványokon, lombos- és tűlevelű fákon táplálkozhat, de más kétszikűeken is előfordulhat. A fő kártevő alak az imágó. A még ki nem pattant rügyeket odvasítja, „vakítja meg”, a fejlődő hajtásokat rágja meg. Az elpusztított rügyek helyett az alvórügyek hajtanak ki, azonban az azévi termés már megsemmisült. Kártétele még a következő évi termést is csökkentheti. A tőkén felülről lefelé halad a táplálkozása során. A bogarak inkább az éjszakai órákban aktívak. A jelenlétük leginkább az esti vagy a hajnali órákban észrevehető, amikor nagy számban mozognak a hajtások csúcsán. Több éven át tartó súlyos kártétel után évekre eltűnhet a területről. A lárvája pillangósvirágú növények gyökereinek rágásával okoz kárt.

Életmód:

Évente egy nemzedéke fejlődik. Imágó alakban telel át a talajban. A bogarak március-április folyamán bújnak elő és megkezdik az érési táplálkozásukat a tápnövényeiken, így a szőlőn is. A megtermékenyített nőstények a tojásaikat május-június folyamán a talajba helyezik, majd lágyszárú növényekre húzódnak. A kikelő lárvák lágyszárú növények gyökerén táplálkoznak. Nyár végén bebábozódnak a talajban, majd kikel az imágó, de már csak a következő év tavaszán bújik elő. A száraz, meleg időjárás elősegíti a felszaporodását.

Előrejelzése, védekezés:

A rügyeket jól bevonó, áztatásszerű permetezéssel hatékonyan lehet védekezni a kártevő ellen. Ha növényenként 1-2 imágó fordul elő, a védekezés indokolt.

Források:

Top