Iratkozzon fel hírleveleinkre és egyéb szakmai anyagainkra!
Tovább

Sodrómolyok [Tortricidae]

Előfordulása:

A sodrómolyok családjához (Tortricidae) számos gyümölcs-kártevő faj tartozik. Elnevezésük a hajtáson okozott kártétel jellegzetességére utal, ugyanis besodorják és összeszövik a leveleket. A csonthéjasokat, így a cseresznyét és a meggyet is több sodrómoly faj hernyói veszélyeztetik. Ezek közül a legfontosabbak közt említhető az almailonca (Adoxolphyes orana), a kerti sodrómoly (Pandemis cerasana), a ligeti sodrómoly (Pandemis heparana) és a dudva sodrómoly (Archips podana).

Leírás:

Élénk színű molyok, elülső szárnyuk rendszerint trapéz alakú. Több faj szárnyán tükörfolt figyelhető meg, amely, tulajdonképpen egy fémes fényű kör alakú folt. Lárvájuk típusa hernyó.

Kártétel, kárkép:

Az áttelelt hernyók a fakadó hajtások leveleit sodorják össze, a rügyeket és a fiatal leveleket fogyasztják, de a már kötődött gyümölcsöt is károsíthatják. A nyári nemzedék hernyói a gyümölcs felületén táplálkoznak. Általában a gyümölcshöz szőtt levél védelmében találhatók meg. Az általuk okozott sérülések utat nyitnak a monília kórokozójának. A begyógyuló, parásodó sebek a gyümölcs torzulásához, piaci értékének csökkenéséhez vezetnek.

Életmód:

Legtöbb fajnak két nemzedéke van. A hernyók telelnek át. Kora tavasszal, rügyfakadáskor jönnek elő, és kezdetben a rügyeket, majd a fiatal leveleket károsítják. Összesodorják a hajtásokat, és ezek védelmében rágják meg a leveleket és a virágokat. Hűvös tavaszon, amikor a hernyók fejlődése elhúzódó, előfordulhat, hogy az áttelelő nemzedék fejlett lárvái a fiatal gyümölcsöket is károsíthatják. A lárvák gyakran összesodort levelekben vagy kéregrepedésekben, laza szövedékben alakulnak bábbá. Az áttelelő nemzedék lepkéi május-június folyamán rajzanak. A megtermékenyített nőstények csomókban rakják le a tojásaikat. A nyári nemzedék hernyói a termések fejlődésének és érésének időszakában jelennek meg és okoznak kárt gyümölcsök felületes rágásával. Az második nemzedék lepkéi július-augusztus, esetleg szeptember folyamán repülnek. Tömeges elszaporodásuk főként a kezeletlen, illetve az erdők szomszédságába telepített gyümölcsösökben fordul elő. Fejlődésüknek kedvez a meleg, párás időjárás.

Előrejelzése, védekezés:

Tavasszal a hernyófertőzöttség megállapításához fánkét 100 db véletlenszerűen kiválasztott hajtás és rügy vizsgálatát szükséges elvégezni. Cseresznye és meggy esetén a kártétel küszöbértéke 3 sodrómoly hernyó/100 minta. A nyár folyamán a lepkék rajzása illat- és szexferomon csapdákkal követhető. Egyes fajok esetében feromonos légtértelítés technológia is alkalmazható. A sodrómolyok elleni védekezéshez számos készítmény közül lehet választani. Az áttelelő lárvák száma metszéssel, valamint a lehullott növényi részek összegyűjtésével és megsemmisítésével csökkenthető. A rovarölő szeres kezelés a hernyók kora tavaszi előbújását követően a legeredményesebb. A virágzó gyümölcsfák permetezésekor fontos a méhek védelmére tekintettel lenni.

Források:

Top