Iratkozzon fel hírleveleinkre és egyéb szakmai anyagainkra!
Tovább

Sárga szilvadarázs [Hoplocampa flava]

Előfordulása:

A valódi levéldarazsak családjába (Tenthredinidae) tartozó sárga szilvadarázs Európában elterjedt, Magyarországon is gyakori. Jelentősége kisebb, mint a fekete szilvadarázsé.

Leírás:

A sárga szilvadarázs imágóinak alapszíne sárgásbarna, fekete foltokkal, méretük 4-5 mm. Szárnyai átlátszók, tövénél sárgásan füstös. A kifejlett lárvák fehérek, 8-10 mm hosszúak. A lárva típusa álhernyó.

Kártétel, kárkép:

A lárvák tápnövénye a szilva. Az apró, puha magú termésben károsítanak, a magot fogyasztják el. A gyümölcsbe történő be- és kifurakodás helyét lyukak jelzik. A behatolási nyílás kisebb, kijutási nagyobb. A mag helyén ürülék- és rágcsálékszemcsék találhatók.

Életmód:

Évente egy nemzedéke fejlődik. A lárvák sűrű szövésű gubó védelmében a talajban kb. 10 cm mélyen telelnek. Tavasszal bábozódnak, majd az imágók áprilisban kelnek ki, valamivel hamarabb, mint a fekete szilvadarazsak. Gyümölcsvirágokon táplálkoznak, nektárt és pollent fogyasztanak. A nőstények a petéiket csak részben rakják a csészecimpákra, nagyobbik részüket az összeforrt csészelevelekből álló csészetest epidermisze alá helyezik. A kikelő lárvák befurakodnak a gyümölcsökbe, és ott fejlődnek ki. Utolsó lárvastádiumban elhagyják a termést és a talajba vándorolnak, ahol a következő telet töltik, de 2-3 évet is elhúzódhat a diapauza. Elszaporodásukat a száraz, meleg időjárás segíti.

Előrejelzése, védekezés:

Virágzáskor négy naponként 100 virágot kell megvizsgálni. Ha 4%-nál több fertőzött, a védekezés indokolttá válik. Az inszekticides kezelére legkorábban lárvakelés idején, sziromhullást követően van mód. Leghatékonyabb a védekezés abban rövid időszakban, amikor a kikelt kis lárvák még nem fúrták be magukat a gyümölcsbe. Fehér színű ragacsos lappal csapdázható.

Források:

  • https://agroforum.hu/szaktanacsadas-kerdesek/mikor-kell-vedekezni-a-szilvadarazsak-ellen/
  • Ripka Géza: Növények integrált termesztése III., NAKVI
  • A szántóföldi és kertészeti növények kártevői. szerk.: Jenser G., Mészáros Z., Sáringer Gy. Mezőgazda Kiadó. Budapest, 1998
  • M. Hluchy és mtsai: A gyümölcsfák és a szőlő betegségei és kártevői. Biocont Laboratory. Bratislava, 2007
  • Tóth Miklós: Gyümölcsfélék és a szőlő kiskerti védelme. Mezőgazda Kiadó. Budapest, 2008

Top