Repceszárormányos [Ceutorhynchus pallidactylus]


Előfordulása:
Az ormányosbogarak (Curculionidae) családjába tartozó repceszár-ormányos Európában, Észak-Afrikában és Észak-Amerikában elterjedt. Magyarországon is mindenütt megtalálható.
Leírás:
A bogár 2,8-3,3 mm hosszú, alakja kissé ovális, gömbölyded. Az imágó testét sűrűn elhelyezkedő szürkésfehér pikkelyszőrök borítják. A bogár alapszíne fekete. A rajta elhelyezkedő szőröktől összességében barnásszürke árnyalatú. Pajzsocskáin (scutellum) világos folt rajzolódik ki.
Kártétel, kárkép:
Az összes káposztaféle a tápnövényei között szerepel. Fő kártevő a lárva, amely főként a levélnyélben, illetve a szár belsejében, a bélszövetben rág. A növény lankad, a szár megdől, felreped, deformálódik, a becőkből idő előtt kiperegnek a magok. Jelentősebb kárt általában nem okoz az őszi káposztarepcében. A kártételükhöz ugyanakkor hozzátartozik az is, hogy a tavasszal betelepülő, érési táplálkozást folytató nőstények a fénybogárimágókhoz hasonlóan a zsenge virágbimbókat pusztítják.
Életmód:
Évente egy nemzedéke van. A telet imágó alakban tölti az erdőszélek avarjában, majd tavasszal innen települnek be a repcetáblákba. A bogarak elő jövetele már 12-14℃-os hőmérsékleten elkezdődik. A nőstény az érési táplálkozás és a párosodás után többnyire a repce levélnyelébe teszi a tojásait. A kikelő kukacok a növény belsejében fejlődnek, majd a talajba húzódva bábozódnak. A bogarak június második felében kelnek ki, és keresztesvirágúak zöld részein táplálkoznak. Tojást már nem raknak. A nyár második felétől telelőre vonulnak.
Előrejelzése, védekezés:
A kártevő előrejelzésére több eljárás alkalmas, így a sárga tálas módszer, sárga ragacsos lap használata, a hálózás vagy pedig az előző év őszén vett avarminták zsákos futtatóra helyezése. Ha a sárga tálban 3 nap alatt 15 darab repce-szárormányos jelenik meg, a védekezés indokolt, amelyhez kontakt és felszívódó készítmények is rendelkezésre állnak. A repce-fénybogár ellen alkalmazott inszekticidek a repceszár-ormányos ellen is hatásosak. A kezelések a során a méhek védelmét mindig szem előtt kell tartani.
Források:
- Szeőke Kálmán: Károkozó rovarok a mezőgazdaságban. Hajnalpír Kiadó. Székesfehérvár, 2015
- Védekezés hazánk jelentős szántóföldi kártevői ellen. szerk.: Keszthelyi Sándor. Agrofórum Kiadó, Budapest, 2020
- Keresztes Balázs: Az őszi káposztarepce hazai Ceutorhynchinae ormányosbogár (Coleoptera: Curculionidae) katenátriumának kicsit részletesebb áttekintése. Agrofórum. 2020. 7. 32.old.
- north_east https://agroforum.hu/szakcikkek/novenyvedelem-szakcikkek/mikor-vedekezzunk-a-szarormanyosok-ellen/