Almailonca [Adoxophyes orana]






Előfordulása:
A sodrómolyfélék családjába (Tortricidae) tartozó almailonca (Adoxophyes orana, syn.: Adoxophyes reticulana, Capua reticulana) Európában és Ázsiában fordul elő, hazánkban is szinte minden országrészben megtalálható.
Leírás:
A lepke szárnyfesztávolsága 15-20 mm. Az első szárny alapszíne világosbarnától okkersárgáig változhat. A szárnyon két sötétebb árnyalatú harántsáv húzódik keresztül. A hátsó szárny világosszürke. A hernyók színe a sötétzöldtől a sárgászöldig változik.
Kártétel, kárkép:
Polifág faj, de a legfontosabb tápnövényei közé tartozik az alma, a szilva, az őszibarack, a kajszi és a mandula. Tavasszal a rügyeket odvasítja és összeszövi a fiatal hajtásokat. Később, a nyár második felében a gyümölcsökben tesz kárt. A terméshez hozzászövi a levelet és ennek védelmében a gyümölcsfelületét rágja. A nagyobb kárt a terméseken táplálkozó második hernyónemzedék okozza.
Életmód:
Évente két nemzedéke fejlődik. Kifejlett L2, L3 hernyó alakban telel az összesodort száraz levelek között vagy a fa kéregrepedéseiben. Rügyfakadáskor hagyja el a telelő helyet. Az első nemzedék lepkéi május végétől júliusig repülnek, a második nemzedék szeptember elején rajzik. A tojásokat csomókban a gyümölcsökre vagy a levelekre rakják.
Előrejelzése, védekezés:
Szexferomoncsapdával a rajzás jól nyomon követhető. Legnagyobb hatékonysággal a fiatal, frissen kikelt hernyók ellen lehet rovarölő szeres kezelést végezni. Feromonos légtértelítés módszerrel is sikeresen fel lehet lépni a kártevő ellen.
Források:
- north_east http://www.csalomoncsapdak.hu/5kartevoklatinnevszerint/pdffajonkentik/adoxohyesoranaalmailonca.pdf
- M. Hluchy és mtsai: A gyümölcsfák és a szőlő betegségei és kártevői. Biocont Laboratory. Bratislava, 2007
- north_east Haltrich Attila és mtsai: Növényvédelmi állattan. Budapesti Corvinus Egyetem, Budapest, 2007:
- Jenser Gábor: Integrált növényvédelem a kártevők ellen. Mezőgazda Kiadó, Bp. 2003.
- Ripka Géza: Növények integrált termesztése I., NAKVI