Iratkozzon fel hírleveleinkre és egyéb szakmai anyagainkra!
Tovább

Akácmoly [Etiella zinckenella]

Előfordulása:

A fényiloncafélék családjába (Pyralidae) tartozó akácmoly az egész világon elterjedt, Magyarországon is gyakori.

Leírás:

A lepke szárnyfesztávolsága 24-28 mm. Szárnya szürkésbarna, amelyen sárgásvörös sáv húzódik keresztül, felső szegélyén pedig világos színű rajzolat fut végig. A csőrszerűen megnyúlt, előre meredő ajaktapogatók jellegzetes külsőt kölcsönöznek az akácmolynak. A lárvák színe változó, a zöldtől a hússzínű árnylatokig. Az élénk mozgású hernyók hosszanti irányban csíkozottak.

Kártétel, kárkép:

Az érésben lévő szóját a második nemzedék hernyói károsítják. A fiatal hernyók a magok felületét rágják meg, az idősebbek a zsenge magot teljese egészében elpusztíthatják. A felnyitott hüvelyben szövedék, ürülék- és rágcsálékszemcsék, valamint az üres maghéjak találhatók. Kívülről a behatolási pont gyakran nem vehető észre a hüvely falán, mert idővel beforr, a kártevő szövedékével betömi. A kijárati nyílás viszont könnyen megtalálható.

Életmód:

Évente kettő, esetleg három nemzedéke fejlődik hazánkban. A telet lárva alakban tölti a talajban tasakszerű gubóban 2-5 cm-es mélységben. Az első nemzedék, amely a borsóra jelent veszélyt júniusban rajzik, a második, ami a szóját károsítja júliusban repül, és a kedvező környezeti körülmények esetén kialakuló harmadik nemzedék lepkéi augusztus végén, szeptember elején figyelhetők meg Az imágók éjjel aktívak. A tojásokat a zöld hüvelyre helyezik a nőstények. A kikelő kis lárvák néhány nap elteltével berágják magukat a hüvelybe.

A meleg, párás időjárás kedvez az elszaporodásának.

Előrejelzése, védekezés:

A rajzásmenet fény- és szexferomon csapdákkal követhető. A növényvédő szeres kezelés a tömeges peterakás előtt a leghatékonyabb, ugyanis a hüvelybe befúródott lárva ellen már szinte lehetetlen védekezni.

Források:

Top