Iratkozzon fel hírleveleinkre és egyéb szakmai anyagainkra!
Tovább

Borzas bükköny [Vicia hirsuta]

Életforma:

A pillangósvirágúak (Fabaceae) családjába tartozó T2-es (ősszel és tavasszal egyaránt csírázó nyáreleji egyéves) életformacsoportú gyomnövény.

Előfordulása:

Gyepekben, bolygatott területeken, erdőszéleken fordul elő. Kapás növényekben, ritkábban kertészeti kultúrákban, így almaültetvényekben is megjelenhet és felszaporodhat.

Károsítása:

A szüretet megnehezítheti, mert kacsok segítségével felkapaszkodhat az almafára. Vizet és tápanyagot használ fel a talajból, azonban azt is meg kell jegyezni, hogy pillangós virágú növényként, a gyökerein élő nitrogéngyűjtő baktériumoknak köszönhetően növeli a talaj nitrogéntartalmát.

Életmód:

Egyéves, de ősszel csírázva áttelelő növény. Savanyú talajokon fordul elő gyakran, Dunántúlon elterjedtebb.

Morfológia:

A borzas bükköny lefekvő vagy kapaszkodó növény. Szára vékony.

Csíranövény: A két alsó levél helyén pálhalevelek figyelhetők meg. Az első lomblevelei szárnyasan összetettek, mindössze két pár levélke alkotja. A levélkék alakja hosszúkás lándzsás. A levélcsúcson apró szálka helyezkedik el. A két csúcsi levélke között kacs fejlődik.

Lomblevelek: Összetett levele 6-8-(10) pár levélkéből áll. A levélkék szálasak, nyelesek. A levélgerinc többágú kacsban végződik.

Virág: Virágai fehérek vagy halványkékek, amelyek 2-8-(10) virágú levélhónalji fürtben nőnek. Május és július között virágzik.

Termés: Hüvelytermése 8-10 mm-es, rendszerint két-, de gyakran csak egymagvú. Színe sötétbarna vagy fekete, felszíne érdesen szőrözött. Magja kerek vagy tompán négyszögű, oldalról kissé lapított. Fényes világos szürkészöld vagy sárgászöld sötét pöttyökkel tarkított. 40-600 db magot érlel növényenként.

Védekezés:

Agrotechnikai, mechanikai védekezés: A rendszeres talajművelés, vetésváltás és a tarlóhántás visszaszorítja a borzas bükköny terjedését. Az almaültetvény sorközeinek művelése, a mechanikai gyomirtás eredményesen pusztítja. A sorközök kaszálása megakadályozza a magképzését, a sorok fekete fóliás takarása pedig gátolja a csírázását.

Kémiai védekezés: Gyomirtó szerekkel, az agrotechnikai, mechanikai védekezéssel kombinációban. A gyomirtó szerekre érzékenyen reagál. Preemergens vagy posztemergens kezeléssel gyéríthető az almaültetvényben. A preemergens irtáshoz aprómorzsás talajszerkezetre és bemosó csapadékra van szükség, a posztemergens eljárás pedig a leghatékonyabban a gyom 2-4 leveles állapotában hajtható végre.

Források:

Top