Diaportés betegség [Diaporthe helianthi]
Kórokozó:
A napraforgó diaportés betegségét a Diaporthe helianthi nevű peritéciumos tömlősgomba (ivaros alak) okozza. Anamorf alakja a Phomopsis helianthi elnevezésű piknídiumos gomba. Ez a jelentős – akár 50-80%-os – termésveszteség okozására képes betegség az 1980-as években jelent meg Magyarországon. Annak ellenére, hogy jelen van továbbra is hazánkban, az elmúlt években nem alakult ki járványos megbetegedés.
Kártétel, tünet:
A kórokozó jellegzetes tünetei a száron jönnek létre, általában a vegetációs időszak közepétől a virágzásig, de szélsőséges esetben még virágzás után is kialakulhat a fertőződés. Kezdetben a szár alsó részén, később felfelé haladva a levélnyél és a szár találkozásánál csónak alakú foltok jelennek meg. Ezek eleinte barnák, majd szürkére változnak, idővel az egész szárat körülölelik. A beteg szár felszínén apró fekete pontszerű képletek, a piknídiumok láthatók. A szárat felvágva az tapasztalható, hogy a bélszövet sárgás színűvé válik, üregesedik, a bélsorvadás jeleit mutatja a növény, ami a szár törését is kiválthatja. A szállító edénynyalábok elhalása miatt a beteg növények víz- és tápanyagellátása zavart szenved, ami pusztulásukhoz vezethet. A tünetek a leveleken és a tányérokon is kialakulhatnak. A gomba a levélereken át behatol a levélnyélbe és azon keresztül eljut a szárba. A tünetek a leveleken az erek és többnyire a levélszél által határolt szögletes, a tányérokon szabálytalan alakú barna foltok formájában jelentkeznek. Súlyos fertőzés esetén 10-15 szárfolt is kialakulhat növényenként, ami egyúttal 10-15 levél pusztulását is jelenti.
Biológiája, környezeti igénye:
A gomba a napraforgószáron képződött peritéciumokkal telel át a talaj felszínén. A fertőzést az ezekben az ivaros termőtestekben képződő aszkospórák indítják. A spórák a szél segítségével jutnak a levelekre, ahol kedvező körülmények között kicsíráznak. Később konídiumokkal (a piknídiumokban fejlődő alfa piknoknídiumokkal és a béta-konídiumokkal) terjed tovább a kórokozó. A gomba számára kedvező a mérsékelten meleg, csapadékos időjárás – 24-25 °C körüli hőmérséklet és legalább 15-20 mm csapadék.
Védekezés:
A fertőzött növényi részek mélyre forgatásával, a vetésforgó szabályainak a betartásával csökkenthető a betegség megjelenésének az esélye. Az ellenálló fajták használata és a kémiai védekezési eljárások is az integrált védekezés eszközei közé tartoznak. Mivel a beteg tányérokon fejlődő kaszatok hordozhatják az ivartalan termőtestet, a piknídiumot, az egészséges, fertőzésmentes kaszatok vetése a megelőzés egyik fontos módszere, mint ahogy a csávázás is ide sorolható.
Források:
- Érsek Tibor-Németh Lajos: Növénykórtan. Mosonmagyaróvár, 2013
- A szántóföldi növények betegségei. Szerk. Horváth József. Mezőgazda Kiadó, 1995
- north_east https://www.agraroldal.hu/napraforgo-betegsegek.html
- north_east https://mezohir.hu/2020/09/26/a-napraforgo-fobb-betegsegei/